Cevaplar

2012-12-05T16:42:27+02:00

ben konyanın yeöresel yemeklerini nereden bileyim konyalı deilimki

 

0
En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-05T16:43:55+02:00

Arabaşı Çorbası, Türk mutfağından bir çorbadır. Çorbanın özelliği ekmek ile birlikte değil, beraberinde hamur yutularak yenmesidir. Sanıldığı gibi Arap'larla ilgili bir yemek değildir. Arada bir gelen misafirle yendiğinden, "Ara-Aşı" bileşik kelimesinin zamanla değişmesinden isim
Etli ekmek, Konya Ve Sivas ilinin en meşhur yemeğidir..Etli Ekmeğin Yapılışı: Etli ekmeğin malzemeleri: Koyun eti, soğan, domates ve biberdir. Koyun eti kıyma makinasında çekilir. Soğan, domates ve biber bıçak ile ince bir şekilde doğranır. Kıyma ile hazırlanan karışım iyice karıştırılır. Hazırlanan etli ekmek içeriği odun fırınına ***ürülür. Fırıncı eli ile uzunlamasına açtığı hamura bu karışımdan bir avuç kadar koyar ve hamurun üzerine yayar. Hamuru ideal uzunluk olan 90 cm kadar eliyle sündürür. Fırın küreğinin üzerine konur ve fırına sürülür. Bir süre piştikten sonra, pişmeyen yönü çevrilir. Pişme işlemi bitince fırından çıkarılır. Bıçak yardımıyla dilimlere ayrılırak servis yapılır. Etli ekmek, salata, ayran birlikte tüketilebilir. aldığı düşünülmektedir.
Tahinli pide Konya'da Kadınhanı’na mahsus bir tatlı çeşididir. Ramazan ayında yaygın olarak yapılır ve yenir. Kadınhanı Tahinli Pidesi çevre il ve ilçelere de gönderilmektedir.

1 5 1