Cevaplar

2012-12-05T17:33:05+02:00

*Potansiyel Enerji=>Cisimlerin içinde bulundukları konumları nedeniyle sahip oldukları enerjidir Potansiyel enerji formülü=>Ep=m*g*h olarak ifade ediliyordur Bu formülün açılımı,bir cismin potansiyel enerjisinin; cismin yerden yüksekliği ile cisimde görülen konum değişikliğine bağlı olmasıdır.Potansiyel enerji birimi=>jouledir.Çekim Potansiyel Enerjisi ve Esneklik Potansiyel Enerjisi=>Potansiyel enerji türleridir.

çekim potansiyel enerji :*Esneklik Potansiyel Enerjisi=>Esnek olan cisimlerin sahip olduğu enerji türüdür En belirgin örneği yaylı sistemlerdir Yaydaki sıkışma derecesi arttıkça esneklik potansiyel enerjiside paralel olarak artıyordur.Formülü 1/2*k*x2'dir=>x=yaydaki uzama miktarı;k=>esneklik sabitini ifade ediyordur.

*Çekim Potansiyel Enerjisi=>Belli bir yükseklikte bulunan cisme etki eden yerçekimi kuvvetinin enerjisidir.
Kısaca yerçekimi potansiyel enerjisi;bir cismin çekim ortamında, konumundan dolayı sahip olduğu enerjidir.


Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/337887-cekim-potansiyel-enerji-ne-demektir.html#ixzz2EBxilTSQ

Kinetik Enerji Nedir? 

Hareketli cisimler iş yapabilme yeteneğine sahiptirler yani bu cisimlerin enerjileri vardır. Bu hareketinden dolayı cisimlerin sahip oldukları enerjiye kinetik enerjidenir. Akan su, hareket halindeki araba, fırlatılan bir taş, yüksekte uçmakta olan bir kuşun kinetik enerjileri vardır. Duran cisimlerin potansiyel enerjileri, cisimler hareket haline geçtiklerinde bu enerji kinetik enerjiye dönüşür. Örneğin duran bir araba potansiyel enerjiye sahiptir. Araç harekete geçtiğinde potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür. Araç hızlandıkça kinetik enerji artacaktır. Kinetik enerjinin simgesi Ek ve birimi jouledir. Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/210518-kinetik-enerji-nedir.html#ixzz2EBxy6cTG

2 5 2
2012-12-05T17:54:29+02:00

kinetik enerji : bir cisme iş yaptırıldıgında o cisme enerji aktarılmış olur

 

potansiyel enerji: esnek cisimlerin ve yayların sıkıştırıldıgında ve geri bıraktıgımızda geri aynı şekli alır.

1 5 1