Cevaplar

2012-09-30T20:04:51+03:00

Eski dönemlerde yani antik çağda dünyada 4 element olduğu kabul edilirdi. Bu elementler ateş, su, hava ve toprak'tı ve dünyadaki her şeyin bunların türevleri ve karışımları olduğu sanılıyordu. Bu elementlerin birbirinden tümüyle farklı olan ve bir daha birbirine dönüşemeyecek temel elementler sayılırdı. Özelliklerinin değişebilirliği de kabul ediliyordu. Suyun buza dönüşmesi gibi. Bu düşünceye daha o dönemde bile karşı çıkanlar oldu. "Ağaç dalı (toprak), yanarak ateşe (su); ısınınca buhara (hava) dönüşüyor." dendi. Yine o devirde bile 20 kadar farklı maden biliniyordu. İlerleyen dönemlerde ve ortaçağda bile 4 temel element fikri uzun süre devam ett

1 5 1
2012-09-30T21:25:34+03:00

Eski dönemlerde yani antik çağda dünyada 4 element olduğu kabul edilirdi. Bu elementler ateş, su, havave toprak'tı ve dünyadaki herşeyin bunların türevleri ve karışımları olduğu sanılıyordu.

Bu elementlerin birbirinden tümüyle farklı olan ve bir daha birbirine dönüşemeyecek temel elementler sayılırdı. Özelliklerinin değişebilirliği de kabul ediliyordu. Suyun buza dönüşmesi gibi.

Bu düşünceye daha o dönemde bile karşı çıkanlar oldu. ağaç dalı (toprak) yanarak ateşe - su ısınınca buhara (hava) dönüşüyor dendi. Yine o devirde bile 20 kadar farklı maden biliniyordu.

İlerleyen dönemlerde ve ortaçağda bile 4 temel element fikri uzun süre devam etti. sonra bu düşünce terkedildi.

Günümüzde doğada 90 tane temel element olduğu biliniyor. 17 tane de labaratuarda üretilmiş element keşfedildi. Bu elementlerin özellikleride periyodik olarak birbirini izleyen belli orantılara sahip özelliklerdir ve Periyodik Tabloda görülebilir.

 
1 5 1