Cevaplar

2012-12-05T20:47:48+02:00

komposizyonmu tmm şunu yaz,

-Küçükken hep 5 duyumuzla algıladığımız öğretilirdi bize… Bir çiçeği koklamak… Sevdiğimiz bir şarkıyı duymak… Enfes bir yemek tatmak… Güneşin batışını seyretmek… Sevdiğin kişinin elini avucunda hissetmek…

Hayatı böyle somut yaşamamız gerektiği öğretildi. Ama insan yaşadıkça öğreniyor ki bunların hepsi yaşamımıza birer araç ve bir anlık hisler. Asıl önemli olan sağlıklı bir zihne sahip olmak, bu anlarımızı hafızamızda yaşatmak, hatırladıkça o güzelliklerden keyif almak.
Bugün Dünya Alzheimer gününde bir kez daha vurgulamak istiyoruz hatırlamanın, hatırlatmanın önemini. ‘’Unutanları Unutmamak’’ adına Türkiye Alzheimer Derneği olarak yaptığımız etkinlikler…

--Türkiye Alzheimer Derneği, Alzheimer Hastalığına Dikkat Çekmek Ve Hastalık Konusunda Toplumu Bilinçlendirmek Amacıyla 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü'nde Şişli Alzheimer Gündüz Yaşam Evi'nde Bir Basın Toplantısı Düzenledi...

-Toplantı, Türkiye Alzheimer Derneği başkanı Prof. Dr. Murat Emre, başkan yardımcısı Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu ve Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu'nun katılımıyla Türkiye Alzheimer Derneği'nin Şişli Belediyesi iş birliğiyle Okmeydanı'nda açtığı Alzheimer Gündüz Yaşam Evi"nde gerçekleşti. Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre toplantı sırasında yaptığı konuşmada, "Ülkemiz nüfusunun giderek yaşlanmasıyla yaşlılığın en sık hastalıklarından Alzheimer Hastalığı'nın önemi giderek artıyor. Türkiye'de yaklaşık olarak 400 bin Alzheimer hastasının olduğu tahmin ediliyor. Erken teşhisin büyük bir önem taşıdığı hastalıkla ilgili halkı bilgilendirmenin ve gelişmelerin duyurulmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi. 

Alzheimer hastalarının hayatlarını kolaylaştırmak, sosyalleşmelerini sağlamak ve hasta yakınlarına yardımcı olmak amacıyla Şişli Belediyesi işbirliğiyle "Alzheimer Gündüz Yaşam Evi"ni kurduklarını ve hizmete açtıklarını söyleyen Prof. Dr. Murat Emre, "Derneği kurduğumuz ilk günden beri Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor. Türkiye Alzheimer Derneği, hasta yakınlarına destek olmak amacıyla evde bakım, hasta yakını eğitimleri, sertifikalı hasta bakıcı kursu ve çay saatleri gibi birçok etkinlik düzenliyor. Ayrıca hastalıkla ilgili bilinmeyenlerin duyurulması amacıyla Türkiye'de bir ilk olarak Ulusal Alzheimer Kongresi'ni düzenliyor. Her yıl projelerine bir yenisini ekleyen Dernek, Alzheimer hastalarının ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerini yükseltmeyi ve hastalıkla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlıyor. ‘’dedi
Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, Dünya Alzheimer Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de Alzheimer hastalığının sık görüldüğünü ve ailelerin stres altında bulunduğunu belirtti.

Alzheimer’ın, unutkanlıkla başlayan, kişinin zihinsel yetilerini elinden alan ve bakıma muhtaç duruma getiren bir hastalık olduğuna dikkati çeken Kulaksızoğlu, bu hastalıkta aynı zamanda pek çok psikiyatrik belirtinin bir arada görülebildiğini ve hem hastanın hem de ailenin yaşam kalitesinin ciddi derecede düşebildiğini vurguladı.

Nüfusun yaşlanmasına paralel olarak giderek artış gösteren hastalığın, dünyada 6en sık ölüm nedeni olduğuna dikkati çekti.

Her yıl bu hastalığın dünyaya yaklaşık 605 milyar dolara mal olduğunu dile getiren Kulaksızoğlu, "Bu rakam tüm dünya bütçesinin yüzde birini oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastası olacak 4 ülkeden biridir" ifadesini kullandı.

Ülkede yaklaşık 400 bin Alzheimer hastası bulunduğunu, bu hastaların aileleri de hesaba katıldığında hastalığın çok geniş bir kitleyi ilgilendirdiğini belirten Kulaksızoğlu, bir araştırmaya göre hastaların yüzde 75’inin hastalık hakkında bilgi sahibi olmadığını, hastaya bakım verenlerin yüzde 27’sinde ciddi depresyon ve tükenme bulunduğunu bildirdi.

Alzheimer hastalarının en az yüzde 50’nin tanı ya da tedavi almadan hayatını kaybettiğini belirten Kulaksızoğlu, aynı araştırmaya katılanların yüzde 83’ünün yaşlanınca bunamanın "normal" olduğu düşüncesi taşıdığını kaydetti Kulaksızoğlu, "Ülkemizde yaşlı sağlığı ve artacak olan Alzheimer hastalığı için politikalar ve uygulamalar geliştirilmesi, ilgili sivil toplum örgütlerinin aktivitelerini artırması acil ihtiyaçtır" değerlendirmesinde bulundu.
Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu ise bakımevlerinin önemine değindi. Alzheimer hastalarının günlük ihtiyaçlarını ve bakımlarını üstlenecek merkezlere büyük bir ihtiyaç olduğunu belirten Eroğlu, Alzheimer Derneği ile birlikte açmış oldukları "Şişli Alzheimer Bakımevi"nin bu ihtiyacı karşılamak konusunda önemli bir adım olduğunu belirterek bu tarz yerlerin çoğaltılması için çalışmaların sürdürüleceğini kaydetti. 


Biraz uzun ama kısaltabilirsin :)

4 3 4