Yabancı dilin Türkiye ve dünyadaki önemi büyüktür. Her geçen gün yabancı dil eğitimi veren kurumların sayısı artmakta ve eğitiminin geliştirilmesi ve kolaylaştırılması için birçok çalışmalar yapılmaktadır. Bunlar gerçekten çok iyi ve umut verici gelişmelerdir. Fakat bu noktada bir problem ortaya çıkıyor: “Acaba biz yabancı dil öğrenirken anadilimiz Türkçe ’yi koruyabiliyormuyuz?” Ülkemizde ne yazık ki bu konuya özen gösterilmiyor:

Eğitim ve öğretimin niteliğini yalnızca yönetimin ihtiyaçlarının belirlediği dönemlerde, bu öğrenim dar kapsamlı tutulmuş, ama yabancı bir dille eğitim öğretim zamanla kurumsallaşmıştır. Türkler açısından çok uzun süren bu dönemde anadil Türkçe gereğince işlenememiş, yabancı dile bağımlılık giderek artmıştır

Geçilen türlü evrelerden sonra bugün artık yabancı dil öğretimi çekici bir iş ve karlı bir yatırım alanı olmuştur.Gerçektende günlük konuştuğumuz dile baktığımızda görüyoruz ki, farkında olmadan bir çok dilimize ait olmayan kelimeler kullanmaktayız. Kullanırken bunların bazılarını değiştiriyoruz, Bu durum sonucunda da anadilimizin yapısı bozulmakta ve orijinalliğini kaybetmektedir. bizde bir türk genci olarak anadilimizi uygun bir şekilde kullanıp türkçemize sahip çıkmalıyız.

kompozisyonda yanlışlıklarını söyleyip düzeltiniz saçma sapan şeyler yazıp puanlarımı alanları şikayet ederim

1

Cevaplar

2012-12-06T17:28:45+02:00

hiç yanlışlık bulamadım yok bence

1 5 1