Cevaplar

2012-12-06T17:47:40+02:00

Bale; dans, mimik, müzik ve dekor sanatlarının ileri standartta birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir. Asıl eleman olarak kullanılan dans aslında İtalyanca dans anlamına gelen "ballo" ya da "balletto" sözcüğünden türetilmiştir. Görsel sanatların en pırıltılısı olan bale, özellikle küçük kız çocuklarının düşlerini süsleyen büyülü bir dünyadır. Disiplinli, özverili, algılamadaki gelişimin temellerini atan, alabildiğine renkli ve zevkli, uzun bir süreçtir bale eğitimi...

Bale, kuralları belli akademik dans tekniğinin, başka sanatsal öğelerle de birleştirilerek bir sahne gösterisi oluşturacak biçimde sunulmasıdır. Bale terimi, bu akademik dans tekniği için de kullanılır. Bir gösteri sanatı olarak genellikle müzik eşliğinde, dekor ve sahne giysileriyle sunulan, son derece titiz bir Dans türüdür. Bir bale, dans, müzik ve tasarımla dramatik bir öykü anlatabilir ya da hiç bir öykü olmadan yalnızca müziğin dans aracılığıyla bir yorumu biçiminde sunulabilir. Bale, Rönesans saray gösterilerinden ve bunları izleyen Fransız ballet de cour’undan gelişti. Bugün her kıtada ve çoğu ülkede bale toplulukları ve Bale okulları vardır.

Bale sanatı Diaglilev zamanındakinden çok daha karmaşıklaşmış ve çeşitlenmiştir. Danse d’école’e her tür dans üslubu girmiş, öteki sanatlarla bale arasında çeşitli ilişkiler oluşmuştur. Klasik müzik yerine popüler müzikten ya da sessizlikten yararlanılan, giysilerin en aza indirgendiği ya da çalışma giysilerinin kullanıldığı, dansın kendisi dışında başka bir konusu olmayan bale tipi, günümüzde bu sanatta görülen yeni eğilimler arasındadır.

BALE" DEKİ  AMAÇ; NEDEN BALE? 

1- Sanat dallarina ilgi uyandirmak ve beslemek

2- Tüm sanat dallarini ögrencinin yasamina sokmak,haberdar etmek.

3- Estetik duygusunu kazandirmak (Bakis açisi,vücut kullanimi, davranis)

4- Bale yaparken kazandigi disiplini tüm yasamina yaymak.

5- Beden gelisimine yardimci olmak.

6- Zihinsel ve sosyal gelisimine yardimci olmak

7- Yaraticiligini ortaya çikarmak ve gelistirmek.

8- Balede kazandigi basari sonucunda,kendine güven duygusunu kazandirmak ve bunu tüm yasamina yayabilmesine yardimci olmak.

9- Bedenini fark etmesini ve kullanabilmesini saglamak.

10- Duygu,düsünce ve kendini ifade etme yeteneklerinin gelismesine yardimci olmak.

56 4 56
2012-12-06T17:49:21+02:00

balesiz dans danssız bale olmaz

36 4 36