Cevaplar

2012-12-06T22:22:54+02:00

DÜNYANIN YILLIK HAREKETİ ve SONUÇLARI
Yörünge Hareketi ünyanın güneş çevresinde dönerken izlemiş olduğu yola yörünge, meydana getirdiği düzleme de yörünge düzlemi (ekliptik düzlem) denir. Dünyamızın yörüngesi yandaki şekilde de görüldüğü gibi elips şeklindedir. Dünyanın bu yörünge hareketine yörünge hareketi veya yıllık hareket adı verilmektedir.

Dünyamız güneş etrafında dönerken şekildeki gibi hareket etmektedir.

Dünyanın yörünge hareketi 365 gün 6 saatte gerçekleşme ve buna bir yıl denilmektedir. Dünyanın yapmış olduğu elips yörüngenin bir sonucu olarak ortaya çıkan özellikler şunlardır ;

1. Dünyanın Güneşe olan uzaklığı sürekli değişir. Yıl içinde Dünyanın Güneşe en yakın olduğu ana günberi ( perihel ) , en uzak olduğu konuma ise gün öte ( aphel ) adı verilir. Güneşe en yakın tarih 3 Ocak , en uzak olduğunda ise tarih 4 Temmuzdur. Dikkat edilirse Dünyanın güneşe yakın olduğu tarihe bakılırsa Dünya Güneşe yaklaştığında Kuzey yarımkürede en soğuk zaman yaşanıyor. NOT: Dünyamızın ısınmasında etkili olan en önemli etken Güneş ışınlarının geliş açısıdır.
2. Dünyanın yörüngedeki hızı yıl içinde değişir. Dünya Güneşe yaklaştığında hızı artar , uzaklaştığında ise hızı yavaşlar .
3. Sonbahar Ekinoksuna ( 23 Eylül ) iki günlük gecikmeyle girilir.
4. Kuzey yarımkürede yaz mevsimi Güney yarımküreden daha uzundur.
5. Kuzey ve güney yarımkürelerde mevsim süreleri birbirlerinden farklıdır.

0