Cevaplar

2012-12-06T19:46:08+02:00

tübitak........................................................

0
2012-12-06T19:46:30+02:00

Türkiye de uzay ile ilgili bilgiler veren öğrenci yetiştiren yerler var.Buraları kısaca gözden geçirelim:                                                  KURUMLAR  
>TÜBİTAK(Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu) TÜBİTAK 1963 yılında, Türkiye’de planlı ekonomi döneminin başlangıcında kurulmuştur.
>
 TUG(TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi) Antalya Bakırlıtepe'de1997 yılında faaliyete geçmiş olan, Türkiye'nin en büyük teleskobudur.
>
 Uzay Kampı Türkiye   7-15 yaş grubundaki öğrencileri bilim ve teknoloji alanlarında bilgilendirip, uygulamalı eğitimlerle takım çalışması, zaman yönetimi, liderlik gibi alanlarda bireysel gelişimlerini geliştirmeyi hedeflemektedir.
>
TAD (TÜRKİYE  ASTRONOMİ DERNEĞİ)
                                   Türkiye, son yıllarda bu konuda birtakım organizasyonlarla işbirliği çerçevesinde önemli projelere dahil olmayı hedefliyor. Türkiye’de uzay ile ilgili çalışmalar, TÜBİTAK başkanlığına bağlı bir konsey tarafından koordine ediliyor. Bu çalışmaları yapan kuruluşlara örnek olarak, TÜBİTAK-MAM (Marmara Araştırma Merkezi), ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, Ankara Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi ve İstanbul üniversitesi ile DİE, MTA, PTT, Devlet Meteoroloji Enstitüsü gibi uygulamaya yönelik devlet kurumları gösterilebilir. Uzay araştırmaları ile onların ürünü olan bilimsel sonuçları ve çalışmaları yurtdışındaki büyük organizasyonlardan sağlayan Türkiye’nin kendi uyduları da bulunuyor 


DÜNYA'DA UZAY ARAŞTIRMASI YAPAN KURUMLARIN İSİMLERİ
Uzayla ilgili araştırmaları yürüten ajansların içinde en bilinenleri NASA ve ESA'dır

NASA:Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi

ESA:Avrupa Uzay Ajansı;Bu kurum avrupada bulunan eski uzay organizasyonlarından ESRO ile ELDO'nun birleşmesiyle oluşmuştur.

                                               ASTRONOMİ KULÜPLERİ
>İstanbul Üniversitesi Amatör Astronomlar Kulübü 
>Ege Üniversitesi Astronomi Kulübü 
>ODTÜ Amatör Astronomi Kulübü 
>Bilkent Üniversitesi Astronomi Kulübü 
> Ankara Üniversitesi Astronomi Araştırma Topluluğu (Ks. ASART) 
>SpaceTurk 
VE DAHA  FAZLASI VAR ELBET.İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ UZAY VE UÇAK BÖLÜMÜ BAŞKAN YARDIMCISI SN. CUMA YARİM İLE YAPTIĞIMIZ ROPÖRTAJ http://dunyaveuzay.sitemynet.com sitesinde yayınlandı!   
SONUÇ OLARAK TÜRKİYE DE  BİRÇOK ASTRONOMİ VE UZAY BÖLÜMÜ VAR.HEPSİNDE ASTRONOTLAR ÇIKMASI DİLEĞİYLE.

0