Cevaplar

2012-12-06T20:16:41+02:00

ünümüzden milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağı'nın çıkarttığı lavlar ve yine milyonlarca yıllık bir serüvenle şekillenmiştir Kapadokya. Kızılırmak'ın bereketli suyu ile 20'yi aşkın medeniyete ev sahipliği yapan Kapadokya'nın belli başlı sakinleri Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi uygarlıklardır.

El Nazar Şapeli: El Nazar vadisinde yer alan şapel, Orta Bizans Devri'nin karakteristiği olan olan bir plan şemasına sahip. Duvarlarında İncil'den alınma konulara sahip zengin freskolar bulunuyor. Peri bacasının içine oyulmuş El Nazar Kilisesi, 10. yüzyılın sonuna tarihleniyor.

10. yüzyılın ilk yarısından bir başka dinsel yapı, Theotokos-Hagios Georgeosloannes Kilisesi. Zengin konuları içeren duvar süslemes, İsa, Meryem ve St Georgeos'un yaşamı ile ilgili. Aynalı Kilise diye bilinen yapı duvarları geometrik örneklere sahip freskolarla kaplı.

Aksaray'a 40 km uzaklıktaki Ihlara Vadisi ise yörenin en görkemli ve en güzel doğa oluşumu. AKsaray - Nevşehir kara yolunun 11. kilometresinden girerek ulaşılan bu vadide, 13. yüzyılın sonuna ait süslemeler bulunuyor.

Kapadokya'nın ünlü yeraltı şehirlerini de gezmeden olmaz tabi. Başka hiçbir yerde benzeri bulunmayan bu yapılar, Kapadokya'nın jeolojik yapısına özgü. Kaymaklı Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Acıgöl Yeraltı Şehri, Tatlarin Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri ve Özlüce Yeraltı Şehri'nden hangisine yakınsanız ona doğru bir gezinti yapın. Yeraltının 7 kat altına inen bu şehirlerde nefes almak oldukça farklı bir his...

1 1 1
2012-12-06T20:16:47+02:00
Kapadokya'nın Gizemli Tarihi  

Kapadokya'ya gelen hemen herkesin aklına ilk gelen soru Kapadokya'daki evleri, kiliseleri, yeraltı şehirlerini kimlerin yaptığı olur. Kapadokya bölgesinde önemli bir Hıristiyan kültürünün geliştiği doğrudur ama Kapadokya kültünün kökenleri Hıristiyanlıktan binlerce yıl öncesine gider. Kapadokyada turizm amaçlı geziye açılmış olan yerlerin büyük bölümü kiliselerdir ve bu yerler hıristiyanlık tarihine ait net izler taşır. Bu noktada sanatın kültürün gelecek tarihlere aktarılmasındaki önemi birkez daha karşımıza çıkar çünkü Kapadokya'nın bir Hıristiyan bölgesi olduğuna dair oluşan izlenimin en büyük nedeni hemen her yerde bulunan kiliselerin ve kilise duvarlarına çizilmiş fresklerin günümüze kadar ulaşmış olmasıdır. Aslında bölgede fresklerden daha da önemli bir sanat vardır ki Kapadokya tarihinin Hitit dönemine kadar uzandığının en basit ispatıdır. Bu sanat Avanos'un hala önemli gelir kaynaklarından biri olan testi yapımıdır. Bölgedeki el sanatları ticareti geleneğinin en az 5000 yıllık bir geçmişi vardır. Tabiiki o zamanlar topraktan yapılan eşyalar süs eşyası olmasının ötesinde gündelik ihtiyaçlar için de yaygın olarak kullanılmaktaydı.

Günümüze ulaşan tarihsel kalıntıların büyük çoğunluğunun Hıristiyan kültürüne ait olması ve bölgemize gelen turistlerin de genellikle Hıristiyan olması nedeniyle bu kapsamdaki külütürün ticari olarak ön plana çıkartılıyor olması normal karşılanabilir. Ama bence bu kültürün göz ardı edilmesinin bir nedeni de bizim 1071 öncesi Anadolu Tarihine fazla ilgi duymamamız. Halbuki Türkler Anadolu'ya geldiklerinde binlerce yıldır orada yaşayan toplumlar bir anda buharlaşıp kaybolmadılar. Sahip olduğumuz kültürün ve yaşam tarzımızın kökenleri mutlaka 1071 öncesine de bir şekilde uzanıyor. Bu binlerce yıllık kültürün sahipsiz bırakılmadan kendi kültürümüzün bir parçası olduğu bilincinin yaygınlaştırılması gerekiyor.

1 1 1