Cevaplar

2012-12-07T15:55:05+02:00

Birinci Bölüm

Bir papazdan aldığı yarım yamalak eğitimle on beş yaşına gelen Charles Bovary, Rouen Koleji’ne verilir. Sınıf arkadaşları, aralarına yeni katılan bu yeni öğrenciyi çok komik bulurlar, onun köylü kılığıyla, saf duruşuyla, şaşkınlığıyla dalga geçerler. Eski bir alay cerrahı yardımcısı olan babası, zengin bir kadınla evlenince kendisini iyiden iyiye tembelliğe vermiş, vaktinin çoğunu servetini tüketmek için harcamıştır. Babasının aksine annesi, oğlunun okuması, yüksek yerlere gelebilmesi için çok emek sarf etmiştir. 

Annesinin onca çabasına rağmen, Charles başarılı bir öğrenci olamaz. Tıp okuması için kolejden alınır. Charles’a tıp dersleri çok ağır gelir, çok çalışmasına rağmen derslerden hiçbir şey anlamaz. Doktorluk belgesi almak için girdiği sınavda başarısız olur. Annesinin teşvikiyle sınavlara yeniden hazırlanır, gece gündüz çalışır, her şeyi ezberler. Sonunda iyi bir notla sınavı geçer.

Charles Bovary, annesinin yönlendirmesiyle Tostes’ta doktorluğa başlar. Yine annesinin isteğiyle kırk beş yaşında dul bir kadınla evlenir. Madame Dubuc, yüzü sivilcelerle dolu, çalılar gibi kuru, son derece çirkin bir kadındır. Sürekli kendisiyle ilgilenilmesini ister, istekleri bitmez, her şeyden dert yanar. Annesinin zoruyla evlenmiş olan Charles, mutlu değildir.

Bir gece yakın bir çiftlikten mektup gelir. Mösyö Rouault adındaki hali vakti yerinde olan bir çiftçinin kırılan bacağını tedavi etmesi için çağrılmaktadır. Karısını iki yıl önce kaybeden Rouault Baba, Emma adındaki genç kızıyla birlikte yaşamaktadır. Charles, Bertaux Çiftliği’ne gitmek için sabahın dördünde yola koyulur. Çiftliğe giderken hocalarının kırıkla ilgili öğrettiği bilgileri hatırlamaya çalışır. Charles, beklediğinden daha basit bir kırıkla karşılaşır. Doktor Charles, çiftlikte Roult Baba’nın genç ve güzel kızı Emma’yı görür. Emma’nın bembeyaz ve parlak tırnaklarına, özellikle de kestane rengindeki gözlerine hayran kalır. Kırılan bacağın sargısı bittikten sonra çiftlikten ayrılır. Üç gün sonra geleceğini söyler, ancak hemen ertesi gün hastayı kontrole gelir. Sonraki haftalarda da çiftliğe sık sık gelir. Charles Bovary, hem Rouault Baba’dan hem de kızı Emma’dan çok hoşlanmıştır.


0