Cevaplar

2012-12-07T16:06:13+02:00


Ülkemizde karasal iklim, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile İçbatı Anadolu Bölümü’nde görülür. Ancak karasal iklim, bu bölgelerde bazı farklılıklar gösterir. Ülkemizdeki orasal iklimin özellikleri hakkında şunları söyleyebiliriz:

Karasal iklim, kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde ve Kuzey Yarım Küre’de etkili olan iklim çeşitidir. sürekli rüzgar vardır Kışları genellikle sert soğuk, karlı geçer yazlar ise özellikle Orta Asya’da sıcak ve kurak geçer, Türkiye’nin büyük bir kısmında özellikle İç Anadolu Bölgesi’de, Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkili olur.

Karasal iklimin görüldüğü yerlerde kış erken başlar ve ortama olarak 90 gün karın yerde kalma süresi vardır. Yazlar da kış kadar erken başlar ve oldukça sıcaktır fakat nem az olduğundan dolayı bu sıcaklık fazla hissedilmez, yıllık sıcaklık farkı çok fazladır. Karasal iklimde yazları çok sıcak ve kurak,kışları soğuk ve genelde kar yağışlı geçer.

- Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.
- İç Anadolu Bölgesi’nde maksimum yağış İlkbaharda, minimum yağış yazın düşer.
- İç Anadolu’da ortalama yağış 300 – 400 mm’dir. (Yüksek yerlerde 500 – 600 mm’yi bulur)
- İç Anadolu’nun kış sıcaklık ortalaması 1 – 2°C, yaz sıcaklık ortalaması 22 – 23°C, yıllık sıcaklık ortalaması ise 10 – 12°C’dir.
- Ege Bölgesi’nin İçbatı Anadolu Bölümü’nde yağışlar kıyıya nazaran çok azdır.
- Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu kesiminde yıllık sıcaklık ortalaması 4 – 6°C’dir.
- Kuzeydoğu Anadolu’da kış sıcaklık ortalaması -7, -10°C, yaz sıcaklık ortalaması 17 – 19°C’dir.
- Yıllık yağış miktarı 500 – 600 mm’dir.
- Kuzeydoğu Anadolu’da maksimum yağış ilkbaharda ve yazın, minimum yağış kışın görülür.
- Güneydoğu Anadolu’da ise ortalama yağış 400 – 700 mm’dir.
-Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kış mevsimi pek donlu geçmemekle beraber, yaz mevsiminde şiddetli kuru sıcaklar egemendir.
- Güneydoğu Anadolu’da yıllık ortalama sıcaklık 15 – 16°C, kış sıcaklığı 3 – 4°C, yaz sıcaklığı ise 30 – 35°C dir.
- Güneydoğu Anadolu’da maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın düşmektedir.

Karasal iklim: Kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde, ve Kuzey Yarım Küre’de etkili olan iklim çeşitidir. Kışları soğuk ve karlı geçer, yazlar ise özelli

0
2012-12-07T17:22:50+02:00

Karasal iklim: Kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde, ve Kuzey Yarımküre'de etkili olan iklim çeşitidir. Kışları soğuk ve karlı geçer, yazlar ise genellikle sıcak ve kuraktır.

Karasal iklimin görüldüğü yerlerde kış erken başlar ve ortalama olarak 90 gün karın yerde kalma süresi vardır. Yazlar da kış kadar erken başlar ve sıcaktır; fakat nem az olduğundan dolayı bu sıcaklık fazla hissedilmez, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık ve yıllık sıcaklık farkı çok fazladır.

Genel özellikleri şunlardır:

Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Yıllık yağış miktarı azdır. Yıllık ve günlük sıcaklık farkları yüksektir. Bitki örtüsü bozkırdır.

Türkiye'de Karasal İklim, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile İç Batı Anadolu Bölümünde görülür.

İç Anadolu Bölgesinde en fazla yağış ilkbaharda, en az yağış yazın düşer. İç Anadolu da ortalama yağış 287,3[1]-596,8 [2] mm’dir. İç Anadolu’nun kış sıcaklık ortalaması, -1, -5 °C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23 °C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-11 °C’dir. Ege Bölgesinin İç batı Anadolu Bölümünde de yağışlar kıyı kesimine göre azdır. Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğu kesiminde yıllık sıcaklık ortalaması, 4-6 °C’dir. Kuzeydoğu Anadolu’da kış sıcaklık ortalaması, -7, -10 °C, yaz sıcaklık ortalaması, 17-19 °C’dir. Yıllık yağış miktarı, 500-600 mm’dir. Güneydoğu Anadolu’da ise ortalama yağış, 400-700 mm’dir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kış mevsimi çok karlı ve donlu geçmemekle beraber, yaz mevsiminde şiddetli kuru sıcaklar egemendir. Güneydoğu Anadolu’da yıllık ortalama sıcaklık, 15-16 °C, kış sıcaklığı, -1,4 °C, yaz sıcaklığı ise, 30-35 °C’dir. Yazlar sıcak ve kurak , kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Tarım ürünlerine buğday, arpa, tahıl vb. tarım ürünleri örnektir.
0