Cevaplar

2012-12-07T19:59:46+02:00

Normalde meyve şekeri olarakda bilinen fruktoz, bağırsaklarda emilir ve meyvede bulundugu için liflerin etkisi ile yavaşca kana karışır, fakat hazır mevye sularında ise bu şeker çok hızlı şekilde kana karışmakta ve emilmektedir. Bu ise lifsiz olduklarından dolayıdır.

Yemek yedikten sonra vucudumuzda glikoz hızlı şekilde yükselir ve buda beyinde doyma noktası olan hipotalamus nöronlarına etki eder ve durmayı söyler. Bu şekilde açlık merkezi sistemi devreye girmez ve yeme istegi sona erer.

Bu glikoz etkisinde olurken fruktozde ise hiç bir şekilde böyle bir etki ortaya çıkmaz, bu durumda fruktoz alımına devam edilir ise enerjiye ve yemege ihtiyaç olmasa bile kişi yemek yemek istegi ortaya çıkar. Açlık hissi devam edecektir, buda ekstra kalori alımı demektir. Bu gıdaları yediginizde daha çok yemenizi fruktoz neden olacaktır. Bu durumda en büyük etkisi görüşmektedir, daha sonrasında bu fruktozda karavciger glikoza dönüşücektir

0
2012-12-07T20:03:09+02:00


Egzoz sistemi modifiyesinin mantığı motorun egzoz subaplarından çıkan atık gazların dışarıya daha kolay atılmasını ve pistonların artık egzoz gazlarını o küçük borulardan ve susturuculardan dışarıya postalamak için uyguladıkları direncin azaltılmasını sağlamaktır.

Standart egzoz susturucuları, adından da belli olacağı üzere motorun, egzoza yansıyan seslerini susturmak için yapılmışlardır. Ama bu susturma işlemi sırasında da egzoz gazlarının çıkışını zorlaştırırlar ve bu da arabanın performansının olabileceğinden daha düşük olmasına sebep olur. İşte bu olayda, modifiyeciler için performans tipi egzoz susturucularu üretilmiştir. Bu susturucular egzoz sesini fazla kesmezler, gaza bastığınızda gürültülü biçinde ses çıkarırlar, ama aynı şekilde motordan çıkan gazın da dışarıya kolay bir şekilde atılmasını sağlarlar. 


Uygulaması

Bir egzoz sistemi üzerinde 2 tane susturucu ve enjeksiyonlu arabalarda bir de katalitik konvertör bulunur. (Egzoz gazını temizleyen bir alet). Bu 2 susturucu, orta susturucu ve arka susturucu olarak adlandırılırlar. Bir egzoz modifiyesinde, öncelikle arka susturucu değiştirilmelidir. Arka susturucuyu değiştirmek, orta susturucuya nazaran daha yüksek performans artışı sağlarlar.

Aslında en iyi performans için komple bir egzoz sistemi uygulaması yapmak gerekir. 
Bu uygulama, orta ve arka susturucuların, performans tipi susturucularla değiştirilmesi, egzoz borularının daha geniş borularla değiştirilmesi ve katalitik konvertörün iptali ya da performans tipi katalitik konvertörlerle değiştirilmesinden oluşmaktadır. Olayın en sonunda ise Headers denilen, egzoz manifoldu sisteminin değiştirilmesi vardır. Fakat bu olayın maliyeti diğerlerine göre daha yüksek olduğu için genelde en son olarak uygulanır. 

0