Cevaplar

2012-10-01T13:05:43+03:00

İnsanın evrensel özellikleri nelerdir?   puanları yükselt dah
Hareket ve Destek Sistemi (İskelet ve Kas Sistemi) 
Sindirim Sistemi 
Dolaşım Sistemi 
Boşaltım Sistemi 
Solunum Sistemi 
Lenf Sistemi 
Üreme Sistemi 
Sinir Sistemia güzel cevap alırsın cvp:

2 3 2
2012-10-01T13:06:13+03:00

İnsanın Evrensel Özellikleri Hakkında Bilgi

İnsan Vücudu ve Genel Özellikleri

İnsan vücudu, çeşitli kimyasal ve fiziksel olaylarla canlılığını sürdüren sistemler ve bu sistemleri meydana getiren organ ve dokulardan oluşan canlı bir organizmadır. 

Vücudumuzdaki bütün organ ve sistemler bir uyum içerisinde çalışır ve insan vücudunun canlı ve sağlıklı kalması için görev yaparlar. 

Bütün organlar kan damarları ve sinirlerle birbirlerine bağlıdır. Bu nedenle, insan vücudunu meydana getiren organ, sistem ya da dokularda meydana gelen her hangi bir sorun bütün vücudu etkileyebilir.

İnsan vücudunun temel yapı birimi hücredir ve yetişkin bir insanda yaklaşık olarak 100 trilyon hücre vardır. Hücreler, oluşturdukları dokuya göre farklı özellikler gösterebilirler.

Doku, bitki, hayvan ve insan organlarını meydana getiren, şekil ve yapı bakımından benzer olup, aynı vazifeyi gören, birbirleriyle sıkı alakaları olan aynı kökten gelen hücreler topluluğudur. Dokular da biçimsel ve işlevsel birimler olan organları oluştururlar. Fizyolojik olarak aynı işlevi gören yapısal organ birlikleri de vücudun sistemlerini meydana getirmektedir. ALINTIDIR

2 3 2