Cevaplar

2012-12-08T14:50:21+02:00

YEŞİL KİRAZŞAHIS KADROSU

Kiraz: Romanın baş kahramanı. Fakir bir ailenin tek kızıdır. Yüksektahsilli, iyi eğitim görmüş, güzel, aynı zamanda akıllıdır. Yaşadıklarıonu olgunlaştırmıştır. Zamanla hayatı daha iyi anlamış veyorumlamıştır. 

Habibe Kadın: Kiraz’ın annesidir. Köyden kente göçettiklerinde hâlâ köy yaşamından kurtulamamıştır. Giyinişi, konuşmasıve yaşam tarzını değiştirmemiş bir gelenekçi kadındır.

Hasan: Kiraz’ın ağabeyi ve hayatta en çok sevdiği kişidir. Anadolu’nundeğişik yerlerinde yargıçlık yapmaktadır.

Özgür: Kiraz’ın ilk aşık olduğu erkektir. Kiraz’la birbirlerini sonsuzbir aşkla sevmektedirler. Daha sonra bu sevgi kine dönüşür.

ROMANIN ÖZETİ

Kiraz, ailesinin sürdüğüyaşamı beğenmeyen gözü yükseklerde bir genç kızdır. Çevresiyle sürekliolarak sosyal, kültürel ve ruhsal çatışma içindedir. Kapıcı kızı olmayıbir türlü kabullenememiştir. Bunu ne öğretmenlerine ne de arkadaşlarına anlatıyordu. Ailesinin yaşam biçimini beğenmediği için bu yaşamdan kendini kurtarmak istiyordu. 

Bunu ancak okuyarak başarabilirdi. Dargelirli bir ailenin çocuğu olduğu için Kiraz yazları çalışır, kışında okula giderdi. Daha sonra bu yaşam tarzı değişti. Gençliğe başlarken duyguları da değişmişti. Önceleri okuyup toplum içinde sınıf atlamayı düşünen Kiraz birden kendini coşku, yalan ve korkularla örülmüş doyumsuz bir aşk serüveninin içinde bulur. 

Bu aşk onu daha sonra hem de hayatının en güzel yıllarında derinden çökertir. Özgür’le yaşadığı bu aşk sonunda hem ruhunu hem de bedenini kaybeder. Daha sonra günahsız bir bebeğin yok edilişi.. Tutkularının tutsağı olan Kiraz,toplumun değişik kesimlerinde birbirinden ilginç yaşam biçimlerini deneyip, türlü türlü insan tiplerini gözleyerek kısacası kabuğundan kurtulup yükseklere kanat açmaya çabalarken pek çok maceraya girişir.


0
2012-12-08T16:08:32+02:00
 Kiraz, birinci kitabın sonunda geçmişten sıyrılıp yepyeni ufuklara açılmaya hazırdı. Başından geçen bütün tatsız olaylara rağmen, tepeden tırnağa umut yüklüydü, kendini içinde şafak söküyormuş gibi hissediyordu. Kendi çevresinden kurtulma çabaları, Özgür'le yaşadığı aşkın onda derin yaralar bırakmasınını yol açtığı kırgınlığı atmıştı üstünden. Yeniden yaşama dört elle sarılma kararı alıp, okula kaydını yenilemişti. Bu kitabın başında ise onu, İngiltere'de beş yüzyıllık bir şato içindeki Dünya Koleji'nde öğrenim yaparken buluyoruz.Dünya Koleji, dünyanın dört bir yanından seçilen özel yetenekli lise öğrencilerinin özgün bir öğrenim gördükleri özel bir okul. Giriş sınavlarına okuduğu lisenin genç hanım müdiresinin özendirmesiyle girmiş, kazanmış. Genç yaşıyla orantılı olmayan yaşam deneyimi onun, Yeşil Kiraz'lıkla Çürük Kiraz'lık arasındaki yoğun süreçte büyük bir olgunluğa erişmesini sağlamış.
2 3 2