Cevaplar

2012-12-08T21:18:38+02:00
Osmanlı Devleti kuruluşundan itibaren hızla gelişerek; Arabistan ın hepsini tüm Kuzey Afrika yı Tebriz e kadar İran ı ve Viyana ya kadar Orta Avrupa'yı egemenliği altına almıştı.Bu kadar geniş topraklarda egemenlik kuran Osmanlı Devleti nin büyüklüğünün bir göstergesi de ticaret ağının büyüklüğü ve genişliğidir.Bu yolların üstlerine kervansaraylar hanlar ve birsürü yapılar inşa edilmiştir.Bunların asıl amaçlarından biri de tüccarların güvenliğini sağlamak bu sayede yolları üzerinde yapılan ticareti artırmaktır.15. yy da Bursa İran üzerinden gelen ipeğin pazarı haline gelmişti.50 bin nüfusu ile çağın en büyük şehirlerinden olan Bursa, aynı zamanda şeker, kumaş türleri, demir ve kereste alanlarında dış satım merkezi ve dünya tacirlerinin buluştuğu en önemli yerlerden biri durumundaydı.İstanbul'da ipek ve çuha sanayi, Ankara ve Kastamonu da sof Edirne de silah ve ayakkabı sanayi cok gelişmişti.

 

Anadolu'da:

 

Sağ kol:İstanbul'dan başkayarak Gebze Lefke Söğüt Eskişehir Seydigazi Bolvadin Akşehir Ilgın Ladik Konya Karapınar Ereğli Gülek Adana üzerinden Halep e ve ordan da Şam a uzanırdı.

 

Orta kol:İstanbul'dan İzmit Tosya Osmancık Merzifon Nusaybin Kerkük ve Musul üzerinden Bağdat'a ulaşan yol ağıdır.

 

Sol Kol:İstanbul'dan Merzifon a kadar olan kısım ile orta kol yolundan gelip Merzifon dan ayrılarak Ladik Niksar Kelkit üzerinden Erzurum Kars ve Tebriz e ulaşır..

BU GİBİ ŞEHİRLER ALINMIŞ GENELLİHLE MURAD HUDAVENDİGARDÖNEMİNDE VE GATİH SILTAN MEMET DÖNEMİNDE AĞIR BASMAKTADIRBU GİBİ SAVAŞLAR

1 5 1