Cevaplar

2016-05-26T10:38:50+03:00
Açısal hız Açısal hızın fizikteki tanımı; açısal yer değiştirmenin zaman içersindeki değişimidir. Açısal hız bir cismin bir eksen üzerindeki dönüş yönünü ve süratini verir. Açısal hızın SI birimi radyan/saniyedir ancak elbette başka birimlerdede ölçülebilir (açı/saniye, açı/saat gibi). Açısal hız genellikle omega sembolü (ω, bazen Ω) ile gösterilir. Açısal hızın yönü genellikle dönüş düzlemine diktir ve sağ el kuralı ile bulunabilir. Bir parçacığın açısal hızı belirlenen bir merkez noktaya göre hesaplanır. Resimde görüldüğü gibi (ɸ ve θ açıları) ve merkez (O) dan (P) noktasına bir çizgi çekilir. Bu işlem sonrasında (v) cismin hızının düzlem üzerinde bileşenleri ortaya çıkar. Eğer karşı bir bileşen yoksa cisim bir çember şeklinde dönmeye başlar. P noktasındaki O merkezli açısal hız. Eğer dikey bir saptırıcı bileşen yoksa, cisim merkezden düz bir çizgi yolunda ilerler. Açısal hız eksen hizasnda oluşur. Yarıçapa bağlı bir hareket parçacığın hareket yönünde herhangi bir değişime yol açmaz bu sebeple açısal hız bulunurken yarıçap yönündeki hareketi hesabımıza katmamıza gerek yoktur. Açısal hızın oluşması bu durumda tamamen dik olan hareketlerden oluşur. İki boyutlu işlemlerde açısal hız (ω):\omega = \frac{d\phi}{dt} işlemi ile bulunur. İki boyutlu harekette harekete dik olan hız bileşenleri kullanılır:\mathrm{v}_\perp=r\,\frac{d\phi}{dt}. Bu formüldeki hız ve açı için daha açık formülümüz: \mathrm{v}_\perp=|\mathrm{\mathbf{v}}|\,\sin(\theta). Bu iki formülün birleşimi ise bizlere açısal hızı verir: \omega=\frac{|\mathrm{\mathbf{v}}|\sin(\theta)}{|\mathrm{\mathbf{r}}|} İyi dersler kardeşim...
2 5 2
  • Eodev Kullanıcısı
2016-05-26T10:42:12+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
 Açısal hızın oluşması bu durumda tamamen dik olan hareketlerden oluşur. İki boyutlu işlemlerde açısal hız (ω): işlemi ile bulunur. İki boyutlu harekette harekete dik olan hız bileşenleri kullanılır:. Bu formüldeki hız ve açı için daha açık formülümüz: . Bu iki formülün birleşimi ise bizlere açısal hızı verir: 
0