Cevaplar

2012-12-08T23:20:28+02:00

BASİT MAKİNELER

Fıkra: Bir fizikçi, bir kimyacı ve bir matematikçi ıssız bir çölde mahsur kalırlar. Günler geçtikçe yiyecekleri hızla azalır ve bir müddet sonra üçünün de bir teneke konserve kutusunda son yiyecekleri kalır. Fakat kutunun kapağını açmaları gerekmektedir ki, bu da elle olacak bir şey değildir. Fizikçi nasıl açsam diye düşünürken aklına basit makineler gelir ve çantasından çıkardığı bir takım aletlerle konservenin kapağını açar, karnını doyurur. Kimyacı da fizikçinin verdiği ilhamla çantasından asit çıkararak tenekenin kapağına döker, kapak açılır ve kimyacı karnını doyurur. Matematikçiye sıra gelir. Kapağı nasıl açsam diye düşünürken, teoremleri ispatlarken kullandığı bir yöntem aklına gelir; " kabul edelim ki açık olsun" der, kutuyu ağzına atar.

Günlük hayatta işimizi kolaylaştıran aletlere basit makineler denir. Bu basit makineler kuvvetin doğrultusunu, yönünü ve değerini değiştirerek günlük hayatta iş yapmamızı kolaylaştırır. Kuvvet, yol, hız veya zamandan kazanç sağlamak için kullanırız. Fakat hepsinden ayni miktarda kazanç sağlanmaz.Birinden kazanç varsa, diğerlerinden aynı oranda kayıp vardır. Mesela kuvvetten kazanç sağlanmışsa yoldan, zamandan ve hızdan kayıp vardır. Basit makineler de iş veya enerjiden kesinlikle kazanç sağlanamaz. Sadece iş kolaylığı sağlar. Kuvvet kazancı, yükün kuvvete oranı olarak ifade edilir 
0
2012-12-09T00:22:47+02:00

VERİLEN İŞ  = ALINAN İŞ

 

1.KUVVET X 1.YOL  = 2.KUVVET(YÜK)  X 2.YOL

 

 

MATEMATİKSEL OLARAK ,ÇARPIM DURUMUNDAKİ TERİMLER TERS ORANTILIDIR.

YANİ KUVVET İLE YOL TERS ORANTILIDIR.

 

FAKAT 2.YOLU ARTIRIRSAK YÜK AZALMAZ.ÖRNEĞİN ADAMI KALDIRIYORSAK ADAMIN AĞIRLIĞI AZALMAZ.

 

1.YOLU ARTIRIRSAK, 1. KUVVET ( UYGULANAN KUVVET ) AZALIR.BÖYLECE KUVVETTEN KAZANIRIZ.AZ KUVVETLE,AĞIR YÜKÜ KALDIRMIŞ OLURUZ.

 

1.KUVVET              2.YOL

----------  =  --------

2.KUVVET               1. YOL

 

 

BURADA MATEMATİKSEL OLARAK 1.KUVVET İLE 2.KUVVET DOĞRU ORANTILIDIR.FAKAT 1.KUVVETİ AZALTINCA YANİ AZ KUVVET UYGULAYINCA 2.KUVVET YANİ YÜK AZALMAZ.YA NE OLUR  1. YOLU (kuvvet yolunu ) ARTIRIRSAK DENGE SAĞLAYABİLİRİZ.YA DA 2. YOLU (yük yolunu ) AZALTMAMIZ GEREKİR .

 

 

ÇÜNKÜ 1.KUVVET İLE 2.YOL DA DOĞRU ORANTILIDIR.FAKAT BURADA DA DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN ŞEY 2.YOLU DEĞİŞTİRİRSEK KUVVETİMİZ DEĞİŞİR.AMA KUVVETİ DEĞİŞTİRİNCE YOL DEĞİŞMEZ,ANCAK BİZ AYARLARSAK DEĞİŞTİREBİLİRİZ.

 

HELE HELE NE YAPARSAK YAPALIM KALDIRACAĞIMIZ AĞIRLIK YOLLARI YA DA KUVVETİ DEĞİSTİRİNCE DEĞİŞMEZ..ANCAK KALDIRIBİLECEĞİMİZ AĞIRLIĞIN MİKTARINI BULABİLİRİZ.

 

KOLAYLIKLAR DİLERİM.

 

 

1 5 1