Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-09T13:42:21+02:00

Kürek çekmek hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Doğal su kanallarından geçerken saçlarınıza ağaç dalları değecek, su bitkileri ve sazlıklar kanonuzun hızını kesecek... Belki de iş gereği kürek çekmek gerekseydi kılımızı bile kıpırdatmak istemezdik ama iş eğlence olunca başka... Kollara kuvvet...kano nedir ? 
ano, genellikle göllerde ve debisi çok yüksek olmayan akarsularda yapılan bir doğa sporu çeşididir. Yalnız şu ayrımı derhal belirtelim ki, bizim burada anlatmaya çalıştığımız kano sporu profesyonel kano sporundandan değişik. Profesyonel kanolar genillikle tek kişiliktir ve debisi yüksek hırçın akarsularda kullanılır. Burada amaç doğayla girilen mücadeleden galip çıkabilmektir. bizim bahsettiğimiz kanolar "kızılderili tipi kano" diye isimlendirilen, günümüzdeki profesyonel kanolara ilham kaynağı olmuş, Çoğunlukla 3 kişi tarafından kullanılan gezi tipi kanolardır. profesyonel kanoları kullanmak için belirli bir müddet ve nitelikte eğitim almış olmak gerekliyken kızılderili tipi kanoları kullanmak için böyle bireğitime ihtiyacınız olmayacak.


Bu etkinlik için rehberlerinizin tur öncesi vereceği yarım saatlik eğitimi iyi dinlemeniz ve tur sırasında verilecek talimatlara uymanız yeterli olacaktır. Çünkü bu kanolar durgun sularda kullanılıyor. talimatlara uyduğunuz ve takım arkadaşlarınızla uyum sağladığınız takdirde çok dengeli ve hızlı bir biçimde yol alabilirsiniz. Fakat burada amaç yalnızca hızlı bir biçimde yolalmak değil bir yandan da çevrenizdeki doğal güzelliklerin farkına varabilmektir. Çünkü bu tür geziler için seçilen yerler genelde doğa harikası yerlerdir ve kolay kolay aklınızdan çıkmayacak güzellikte olurlar. Kimsenin ulaşamadığı ya da çok az kişinin ulaşabildiği yerlere siz kanonuzla kürek çekerek ulaşacaksınız. Doğal su kanallarından geçerken saçlarınıza ağaç dalları değecek, su bitkileri ve sazlıklar kanonuzun hızını kesecek. Bu tatlı mücadele sonrası akşam evinize hafif bir yorgunluk ve çok hoş anılarla döneceksiniz

1 3 1
En İyi Cevap!
2012-12-09T13:43:00+02:00

Her iki ucu sivri, düz dipli, hafif ve elde taşınabilen tekne.ağaç kütüğünün oyulmasıyla yapılan “oyma kayıklar” da bu adla anılır. Günümüzde spor ve eğlence maksadıyla kullanılankanolar, çoğunlukla sert ağaçtan, kalıplanmış plastikten, alüminyumdan, cam elyaftan veya ahşap üzerine gerilmişçadır bezinden yapılır. Kano sporu adıyla, hızlı akıntı ve azgın dalgalı ırmaklarda tabii ve sun’i engelleri aşmada kullanılır.

Tek kişilik kano (C1); 16 kg ağırlık, 5,2 metre uzunluk, 75 cm genişliktedir. iki kişilik (C2) ise, 20 kg ağırlık, 6,5 metre uzunluk ve 75 cm genişlikte olup, kano derinlikleri 30-35 cm arasında değişir. kanoda bulunan her yarışçı, kısa saplı basit yapılı tek bir kürek kullanır. Kürek, teknenin herhangi bir noktasına sabitleştirilmemiştir. Kanoda dümen tertibatı yoktur. yön verme, kürekle ve ağırlığın değiştirilmesiyle gerçekleştirilir. Yedek kürek bulundurulur. baş muhafazası veyüzme yeleğinin giyilmesi mecburidir.

1 5 1