Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-12-09T14:21:23+02:00

Tümülüs: kral ve kral ailesi için, önce zemin üzerine inşa edilen mezar odası, sonra üstüne yığılan toprak veya taşlardan oluşturulan yapay tepe tipi anıt mezarlardır. Bu mezarlar günün mimarları tarafında inşa edilirdi. Dış görüntüsüne bakıp aldanmamak lazım, muazzam bir mimari içlerinde barındırırlar. Kral yada kral ailesinden ölen fertler kullandıkları muhtelif eşyaları ve hediye edilen eşyaları ile birlikte, inşa edilen taş yada ahşap oda içine ceset ile birlikte konulur. Tümülüsün boyu, mimari estetiği ölen kişinin zenginliği, değeri nispetinde değişmektedir. Boyu daha yüksek olanlar daha zengin krallar için yapılırdı. Bu yapılar her zaman 9 metrenin katları olan 9,18,27,36... metre gibi yükseltilere sahiptirler.

1 5 1
2012-12-09T14:59:42+02:00

Tümülüs  Nedir?

Bir tümülüsün tarih boyunca doğal afetler ve zaman kavramına yenik düşerek ahşap yapısının çürümesiyle oluşan tahribatın sonucu olan çöküşünü hem gerçek resimler hem de grafiklerle sergilenen gerçek bir çalışmayı aşağıda göreceksiniz.

Tümülüsün Uzaktan Görünümü

 

Mezar Odasının İlk Halini Anlatan Temsili Resim

Mezar Odasının Tümülüsteki Yerini Anlatan Temsili Grafik. Arkadaşlar Burada Anlamamız Gereken  Her Tümülüste Giriş veya Tünel Olmayabilir.

Tümülüsün Mezar Odasına Toprak Sızmaya Başlamıştır…

Zamanla Tümülüsteki Mezar Odası Tamamen Dolup Üst Kısımda Bir Çöküntü Oluşmuştur. Bunun Örneklerini Ülkemizdeki Tümülüslerde Fazlasıyla Görebiliriz. Bazı Bölümlerinde Çöküntüler Mevcuttur, Bunlar Hem Soygun İzleri Olabilir Hemde Oda Veya Tünelin Çöküntüsü Olabilirler.

İlk Resimdeki Tümülüsün Kazısı Sırasında Çekilen Resimlerdir. Arkeolojik Kazı Yöntemiyle Eserlere Zarar Verilmeden Çalışılmış ve Günümüz İnsanların Beğenisine Sunulmuştur.

 

 

0