Cevaplar

2012-12-09T16:45:03+02:00

Büyük sorular oldukça, daha da büyük soruların çıkması zor bir durum. Uzay sonsuza kadar mı var? Bazı kozmolojistler bundan şüphe etmiyorlar. Sonsuzluğun içine uzanmaktansa; uzay çok daha küçük, idare edilebilir bir yer olabilir. Eğer kozmosu uzay gemisiyle geçebilirsek; sonra denizden yerküreyi dolaşan gemiciler gibi kendimizi başladığımız yerde bulabiliriz.

Dünyadan farklı olsa da, evren yuvarlak olmak zorunda değil. Onun gerçek şekli hâlâ bir muamma. O bir kağıt parçası gibi düz müdür? Yoksa eğri midir? Evren, Big Bang’in (Evrenimizin başlangıcı) en başlangıcında yerçekiminden dolayı bir düğümle mi bağlıydı? Evren kadar karmaşık olan birşeyin şekli hakkında bile konuşmak mantıklı mıdır?

 

Cevaba Yakın

Kozmolojistler yıllarca bir dedektif gibi çalıştıktan sonra, bazı soruların cevaplarına yanıt bulmaya yaklaştılar. Nesnelerin şekillerini keşfetmek için yaptıkları bir araştırmada, gözlemlenebilir evrenin sınırını keşfettiler bile ve daha da ileri gitmeyi umuyorlar. Sıradan objelerin şeklini hayalinizde canlandırmak kolaydır, çünkü onlara dışarıdan bakabilirsiniz. Bir fincanı elinize alabilirsiniz. Onu değişik açılardan görüntüleyebilir, yuvarlaklığını ve yüzeyini hissedebilir, tutulacak yerine parmağınızı sokabilirsiniz. Fakat bunu evrenle yapamayız, çünkü biz onun içinde sıkışmış bir haldeyiz. Aslında, bazı tanımlamalara göre bütün varolan şey de odur. Bununla birlikte; onun şeklini hissetmek için hâlâ bazı yollar var.

1 3 1
2012-12-09T16:45:04+02:00

sonsuz olduguna göre yok .................................................................................................................................................

0