Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-09T19:11:46+02:00

1- yağlar karbonhidratlara göre daha fazla enerji verir.buna rağmen solunumda öncelikli olarak karbonhidratlar kullanılır.karbonhidratların yağlara göre öncelikli olarak kullanılmasının nedeni nedir?
2- etil alkol fermantastonu,laktik asit fermantasyonu,ve oksijenli solunumda ortak olarak gerçekleşen olaylar nedir?
3-canlıların kas hücrelerinde laktik asit fermantasyonu görüldüğü halde etil alkol oluşumu görülmez.etil alkol fermantasyonun gerçekleşmemesinin nedeni nedir?
4-bir hücrede glikoz miktarı ve oksijen azalırken atp miktarı artıyorsa gerçekleşen tepkimeleri yürüten enzimler hücrenin neresinde görev yapmaktadır?açıklayınız.
5-aralarında 41 glikozit bağı bulunan bir polisakkarit fermantasyonda ham madde olarak kullanılıyor.bu polisakkaritin glizkolarını fermantasyonun yıkım tepkimelerine katabilmek için kaç atp harcanmalıdır?
5-oksijensiz solunumda kullanılan organik besin aynı olsa bile açığa çıkan ürünler farklıdır.ürünlerin farklı olmasının temel sebebi nedir?
6-uzun süre yazı yazdığımızda ellerimizin yorulduğunu hisseder, bir süre dinlenme ihtiyacı duyarız.bu olayın sebebi nedir?
7-glikozun su ve karbon diokside kadar parçalanma tepkimelerinde substrat seviyesinde fosforilasyon ve oksidatif fosforilasyon hangi basamaklarda gerçekleşir?
8-3 molekül glikozun oksijenli solunum tepkimeleri sırasında oksidatif fosforilasyon kaç atp sentezlenir?

0