Cevaplar

2012-12-10T18:59:56+02:00

Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suriye'deki sorunun çözümü için Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan ve İran'ı aynı masada buluşturacak dörtlü konferansın, İİT şemsiyesi altında yapılması halinde başarıya ulaşabileceğini söyledi.
Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği tarafından onuruna verilen resepsiyona katılan İhsanoğlu, burada AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. 
Suriye'de yaşanan krizin çözümü noktasında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin İslam Zirvesi'nde yaptığı çağrı sonucu dörtlü toplantıların gerçekleştirileceğini hatırlatan İhsanoğlu, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan ve İran'ın yapacağı toplantıların başka bir platformda olması halinde başarısızlık ihtimalinin fazla olacağını savundu. 
Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi'nin misyonunu desteklediklerini belirten İhsanoğlu, "Barış teşebbüsleri desteklenmelidir. Çatışmaların yoğun olduğu anlarda dahi taraflar arasında iletişim kanalları açık olmalıdır. Suriye'de çatışan taraflara baskı yaparak barış ve müzakere masasına oturtmak gerekiyor" diye konuştu. 
 İhsanoğlu, Suriye'de yaşanan olaylardan dolayı çevre ülkelere sığınmak zorunda kalanlara yönelik başta sahra hastanelerinin kurulması olmak üzere çeşitli yardım projeleri bulunduğunu ifade ederek, teşkilatlarının bu projeyi gerçekleştirebilmek için fon bulma arayışında olduğunu kaydetti. 
Türkiye, Irak, Lübnan ve Ürdün'de bulunan Suriyelilerin sayılarının arttığı, bu nedenden dolayı ihtiyaçların da çoğaldığına işaret eden İhsanoğlu, sığınmacılara yönelik yardımların sağlanması konusunda önümüzdeki günlerde BM Yardım Örgütü ile görüşmede bulunacaklarını açıkladı. 
Özel yardım kuruluşları ile ortak bir toplantı yapacaklarını bildiren İhsanoğlu, özel yardım kuruluşlarının Suriyelilere yardımlarını organize etmek amacı ile İstanbul veya Kahire'de bir toplantı yapmayı planladıklarını dile getirdi. 
İhsanoğlu, Suriye yönetiminin İİT'nın Şam'a temsilcilik açmasına izin vermediğine de dikkat çekerek bu nedenle halen Suriye'de kalan ve açlık tehlikesi altında yaşayan halka yardım gönderebilmenin zor olduğuna işaret etti. 

0
2012-12-10T20:57:50+02:00

Hazırlıklı ve plânlı konuşma türlerindendir. Herhangi bir bilimsel alanda, topluluk karşısında yapılankonuşmalara Konferans denir. Konferansı verecek kişi, kelimelerin telaffuzuna, (diksiyona) ve dil bilgisi kurallarına dikkat etmelidir. Verilmek istenen düşünceler; açık, anlaşılır ve orijinal olmalıdır.

Konferans verilirken konuşmacı, yazdıklarını kâğıttan okumamalıdır. Sanki, söyleşi yapıyormuş gibi konuşmalıdır. Arada sırada, yeri geldiğinde kâğıda bakmalıdır. Konuşmacı, gözlerini dinleyicilerin üzerine çevirmeli, böylece onların kendisini ilgiyle izlemelerini sağlamalıdır. Ayrıca, konuşmacı; temiz giyinmeli, ciddî olmalı, kibar davranmalı, güzel konuşmalıdır. Ses tonunu yerine göre ayarlamalı, vurguyu iyi yapmalıdır. Konferans verilmeden önce, bir başkası konferansçıyı bütün özellikleriyle dinleyicilere tanıtmalıdır. 

Konuşmacı; dinleyicileri sıkıcı ve bıktırıcı söz ve tavırlardan uzak durmalıdır. Ayrıca, el, yüz ve vücut hareketlerini konunun anlamına uygun olarak yerinde ve uyumlu yapmak zorundadır. Hatiplik yeteneği olmayan konuşmacıların, vereceği konferansın etkisiz ve başarısız olacağı da unutulmamalıdır.

Konferansta dikkat edilecek bir diğer özellik de zamana uymaktır. Bir saati aşan konferansların dinleyici üzerinde etkisinin azaldığı bir gerçektir. Konferansçı, bu gerçeğe dikkat etmeli, bir saatten az bir sürede konferansını bitirmelidir. Ayrıca, konferansçı; yersiz, taşkın el ve kol hareketlerinin konuşmanın değerini düşürdüğünü unutmamalıdır.

0