Cevaplar

2012-12-10T19:57:34+02:00

OKul kitapları ile alakalı bütün bilgiler vitamin.com da var yararlanmanı tasiye ederim

0
2012-12-10T19:57:53+02:00

1=) Büyüme ve gelişmede rol oynayan faktörler nelerdir ?
C=) genetik,hormonal,beslenme ve fiziksel çevre

2=) büyüme ve gelişmeye etki eden anneye bağlı faktörleri yazınız 
C=)
"]=> ilaçlar
=> ateşli hastalıklar geçirilmesi
=> süreğen hastalıklar
=> röntgen ışınları

3=) yenidoğan döneminin özellikleri nelerdir ?
C=) Doğumdan sonraki ilk 4 hafta yenidoğan dönemidir. Dünyaya yeni gelmiş olan bebek dış ortama hızla uyum sağlamak durumundadır. Anne karnındaki ideal dönem artık sona ermiştir. Kendi vücut ısısını kendisi düzenlemek solunum kan dolaşımı ve sindirim faaliyetleri gibi işlevlerini kendisi yerine getirmek zorundadır. Bu devrede uygun oda sıcaklığının sağlanması ve anne sütüyle beslenme son derece önemlidir.

4=) Özerklik döneminin özellikleri nelerdir ?
C=)1- Özerklik dönemi : 12-36. aylar arasındaki bu dönem anal dönem ya da tuvalet eğitimi dönemi olarak da bilinir. Çocuğun bağımlılıktan kurtulmaya başladığı, yürüyüp konuşabildiği, çevreyi araştırabildiği bir süreçtir. Annenin baskıcı tutumu sonucu çocuk, ilerideki hayatında boyun eğen, aşırı sessiz, sakin, uysal bir kişilik geliştirebilir.

Annenin kısıtlamayan, serbest tutumu ise çocuğun kural tanımayan, vurucu kırıcı bir kişilik geliştirmesine sebep olabilir. Özerklik döneminde yürümesi, konuşması gelişen çocuğun, bedensel olarak da güçlendiğini, kaslarının, kemiklerinin geliştiğini gözlemek mümkündür. Dönemin sonunda dengeli olarak parmak uçlarında yürüyebilen, giyinip soyunabilen, su dolu bardağı dökmeden götürebilen, tek ayak üzerinde durabilen bir çocuk haline gelir.

5 ve 6 =) Ergenlik döneminde kızlarda ve erkeklerde gelişen bedensel ve fizyolojik etmenler nelerdir ?


7=) ergenlik döneminin ruhsal özellikleri nelerdir ?
C=)
=> Hayal kurma
=> sinirlilik
=> yalnız kalma isteği

8=) ergenlik döneminde olumlu tutum ve davranışların kazanılmasınının hayatın daha sonraki dönemlerindeki etkileri nelerdir ?
C=) kişilik oluşumunda olumlu tavır sergilenir; topluma ve kendisine yararlı bir birey haline gelir.( herkes kendisine göre yorumlayabilir )

9=) ruh sağlığı nedir ? ve 10.soru : 
C=)Ruh sağlığının tanımını yapmak daha güçtür. Ruh sağlığı, kişinin kendisi ve diğer insanlarla uyum ve denge içinde olmasıdır. Bu uyum kati kurallara bagli olmayip degiskenlik ve belli ölçülerde esneklik tasir. Hemen akla ruh sagligi yerinde olan bir kisi ne gibi özellikler tasir sorusu gelir.

* Kisinin kendi kendisi ile uyumlu olmasi, nedeni belli olmayan ve uzun süren kuruntu, kaygi korku ve kuskulardan uzak olmasi,
* Kisi yakin ve uzak çevre ile saglikli bir iliski ve iletisim kurabilmelidir.
* Kisi yakin ve uzak çevre iliskileri disinda saygi duymali, sevebilmeli bunun karsiliginda saygi duyulan sevilen bir kisi olabilmelidir.
* Kendine güvenmeli, yetenekleri, özellikleri, gruba göre arti ve eksileri ile kendini degerlendirebilmeli ve kabul etmelidir.
* Toplumda bir yeri olmali, is yapmali, basarmali ve basarilari ile mutlu olmali, daha iyiye ulasmak için çaba göstermelidir
* Gelecek için gerçekçi planlari olmali, bunlara ulasma çabasi içinde olmali eger bu amaçlara ulasamazsa yerine geçebilecek yeni planlar yapabilmelidir.
* Karsilastigi engeller karsisinda yilmamali, bunlarla bas etme gücü olmalidir.
* Bagimsiz karar verme ve uygulama yetisi olmalidir.
* Içine bulundugu toplum ile uyum içinde olan inanç ve deger yargilarina sahip olmalidir.
* Kisi her seyi zamaninda yapma becerisine sahip olmali, Eglenme, dinlenme sosyal aktivitelere katilma, kendini gelistirme için zaman ayirabilmelidir.

0