Cevaplar

2012-12-10T20:08:39+02:00
8 yıllık saltanatında Osmanlı topraklarını 2,5 katına çıkartan, iki güçlü devleti (biri Memluklerdiğeride Safeviler) dize getiren, HalifeliğiOsmanlı'ya kazandıran, Fatih Sultan Mehmet'in torunu Yavuz Sultan Selim'in yaşamını anlatıyor bu kitap. Tarih'in gerçekleri içinde boğmadan akıcı ve ilgi çekici bir uslupla yazılmış bir kitap.

Yavuz Sultan Selim'in sert kişiliğini, TrabzonŞehsade'siyken Osmanlını başına geçebilmek için kardeşlerini hatta babasını karşısına almasını anlatıyor.Hükümdarlığın güzelliklerinin yanında, yalnızlığını sorgulatıyor bu kitap.
Yavuz'un santrançtaki yeteneğine ve muhaberedeki zekasına hayran olacaksınız.
Bazen Yavuz'a hayran kalacak bazende yaptıkları için kızacaksınız.
Şah İsmail'le aralarındaki atışmalardan dolayı bazen güleceksiniz.

Ama şunu anlıyacaksınız eğer hala bu topraklarda yaşıyorsak Yavuz Sultan Selim'in bunda katkısının çok büyük olduğunu.

Yavuz kendisi gösterişsiz hatta fakir biri olarak yaşamış ama kendinden sonraKanuni'ye ağzına kadar dolu bir hazine en önemliside Dünya'nın en büyük devletini bırakmış.

Her gün düzenli olarak antrenman yapan güçlü bir yapıya sahip olan, dünyanın en büyük devletinin sultanı Yavuz'un sırtında çıkan şirpençeadındaki bir çıbandan dolayı ölmesi sizi şaşırtacak ve gücü sorgulatacak en güzelide ölümü yaşatacak. Soluksuz bir kitap... Kitaptan alıntılar;

-"Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir."
Kolomb'un günlüğünden
-"Sanma Şah'ım, herkesi sen, sadıkane, yar olur,
Herkesi sen, dost mu sandın, belki ol, ağyar olur,

Sadıkane, belki ol, alemde bir, dildar olur, Yar olur, ağyar olur, dildar olur, serdar olur."                                                          Selimi ( Yavuz Sultan Selim)

Bu şiiri soldan sağa, ve yukardan aşağı okuduğunuz zaman aynı oluyor, bu şiir bu özellikte ilk ve tek olarak biliniyor.

0
2012-12-10T20:08:43+02:00

Yavuza aşık bir cariye. Ne yapalir ki nasıl ifade eder aşkını o Yavuz ki aslan titremekte karşısında.Ve yine aynı cihan padişahı Yavuz ilk ve tek karısı olan evveli o ,ahiri o olan Hafsa sultan ile evlidir ve çok sevmektedir biricik karısını.N eyapabilir masum cariye nasıl anlatır aşkını yavuza ve karar verir bir not yazar Yavuza ;

  derdi olan neylesin. Yavuz düşünür taşınır kim yazmıştır bu notu ve cevap verir güzel cariyeye
derdi neyse söylesin Güzel cariye tekrar yazar ;
korkuyorsa neylesin Cevap verir Yavuz
hiç korkmasın söylesin

ve güzel cariyeye gün doğar sabah uykusundan uyandırılır ve uykusu açılmamış haliyle o yalın ve göz olan güzelliği ile getirilir Cihan padişahının karşısına.Söyle der padişah derdini padişahım der cariye padişahım cariyeniz der ve düşer ölür.Doğan günün batan günü olacağını bilirmiydi bilinmez Yavuz döner yanındaki Hasan Can'a ve derki Bazen aşk; aşığın maşuğu için ölmesi demek değilmidir. sonra sonra nemi olur yavuz yazdırır güzel cariyenin hece taşına öfkemin karşısında aslanlar bile titrerken
beni bir gözleri ahuya zebun etti felek.


Evet kitap dostları daha fazlasımı daha fazlası YAVUZ adlı kitapta saklı .Okunabilir keyifli bir kitap.Paylaşımlarınızı bekliyorum.
0