Cevaplar

2012-12-10T20:36:58+02:00

İbadet Allah'a Karşı Hükümleri yerine getirmek İçin olduğundan Allahın verdiği rızkların karşılığını vermeliyiz burda Allahı Hatırlamak Yapılan İbadettir...

0
2012-12-10T20:37:05+02:00

İbadet; Allah’a kulluk etmek, saygı göstermek, Onun emirlerini yerine getirmektir. Yüce yaratıcıya kulluk bilinci ile bireylerin iman ve inancının bir gereği olarak sergilediği iyi ve güzel olan bütün davranışlar ibadettir.

Dini öğrenmek, öğretmek, yaşamak, dua, niyaz ve tefekkürle Allah’a gönülden yönelmek ibadettir.Ayrıca dinin emir ve yasaklarına uymak, helal kazanç için çalışmak ekolojik dengenin korunmasına yönelik gayret göstermek, iyiliği tavsiye edip olumsuzluklardan sakınmak gibi her türlü güzel davranış ibadettir.

* Her hayırlı işe Allah’ın adıyla başlamak (Bismillah),
* Yüce Allah’ın her türlü eksiklikten uzak olduğunu belirtmek (Subhanallah),
* Allah’ın verdiği sonsuz nimetlere şükretmek (Elhamdülillah),
* Allah’ın büyüklüğünü ve yüce olduğunu zikretmek (Allahu ekber) demek bir ibadettir.

Sorumluluk duygusunun arttıran ibadetler, kişinin gerek kendisine ve çevresine karşı dürüst olmasına katkı sağlar. Örneğin, Ankebut Suresi 45. ayette belirtildiği gibi namazın kişiyi kötülüklerden uzaklaştırdığı haber verilmektedir.

Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de, insanları kendisine ibadet (kulluk) etmek için yarattığını belirtmiştir. İnsan yaratıcısını tanımalı, onun verdiği nimetlerin şükrünü yerine getirmek için ibadet etmelidir. Yapılan ibadetlerin, amacına ulaşması için kişinin istekli, samimi ve gösterişten uzak olması gereklidir. 

0