Cevaplar

2012-12-10T23:34:57+02:00

 Allah'a yakınlaşmaya vesile olan şey" anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanıkesmek

 

 

 

hac, İslâm'ın beş esasından birisidir. Hem malî ve hem de bedenî bir ibadettir. Hac, kelime olarak, "yönelmek, kasdetmek


Kelime anlamiyla zekat; temizlik, artmak, bereketli olmak, iyi ve düzgün olmak manasina gelir.

Dini anlamiyla ise; nisap miktari zenginlige sahip olan Müslümanin Allah'in hakki olanlara verilmesini emrettigi belli miktarda mali vermesidir.Veren kimseyi cimrilik kirlerinden ve günahlardan temizledigi ve malinda berekete vesile oldugu için, kelime manasi ile dini manasi arasinda bir bag vardir.

Örfde, mecburi olmayan küçük bagislar için kullanilan sadaka kelimesi de, Kur'an'da ve hadiste zekat manasinda kullanilmistir.

 

6 4 6
En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-11T00:22:55+02:00

Hac ve Umre ile İlgili Kavramlar (İHRAM, TAVAF, SA'Y, VAKFE)
İHRAM
İhram, sözlükte “Haram etmek , kendini sakındırmak” anlamlarına gelir. Hac için ihrama girmek, “Hac veya umreyi tamamlayıncaya kadar diğer zamanlarda yapılması yasak olmayan bazı davranışlardan uzak durmak.” demektir. Biz buna “ihrama girmek” deriz. İhrama Mekke şehrinin çevresinde belirlenmiş yerlerde girilir. Buralara “Mikat yerleri” denir.

Hac ibadeti yapılırken giyilen özel giysilere “ihram” denir.

 İhrama girerken hacca niyet edilir. Niyet, kişinin eyleminin önemini ve anlamını kavramasına yardımcı olur. Onun neyi, niçin ve nasıl yaptığı ile ilgili bilinçlenmesini sağlar. İhrama giren kimse bazı şeylerden uzak durmak zorundadır.

Niyet ettikten sonra “Telbiye” adı verilen dua okunur. Bu dua şöyledir: Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyk lâ şerîke leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülke, lâ şerîke lek. (Anlamı: Davetine sözüm ve özümle geldim ey Rabbim. Emrin baş üstüne. Davetine sözüm ve özümle geldim ey Rabbim! Emrin baş üstüne. Hamd sana, nimet senindir. Mülk senindir. Senin ortağın yoktur.)

TAVAF

Tavafın sözcük anlamı, “Bir şeyin çevresinde dolaşmak, dönmektir.” Hac ibadetindeki tavaf ise Haceriesved’in (Siyah taş) bulunduğu köşeden başlayıp Kâbe’nin çevresini yedi kez dönmektir. Kâbe’nin çevresinde her bir dönmeye “şavt” denir. Yedi şavt bir tavaf demektir. Tavaf hac ibadetinin iki farzından birisidir. Bu tavaf Kurban Bayramı günlerinde yapılır.
Tavaf için, önce niyet edilir.
Tavaf eden kişi, abdestli olur.
Tavafa Haceriesved’in bulunduğu hizadan başlanır.
Yürüyerek tavaf edilir.
Tavaf bittikten sonra iki rekât tavaf namazı kılınır.

 SA’Y

Sözlükte “Koşmak, çaba göstermek.” anlamlarına gelir. Hac için yapılan sa’y ise Kâbe’yi çevreleyen duvar içerisinde yer alan Safa ve Merve adlı iki tepe arasında gidip gelmektir. Bu gidiş geliş Safa’da başlayıp Merve’de bitmek üzere yedi defa yapılır.

VAKFE

Vakfe, “Bir yerde bir süre durmak, beklemek.” demektir. Hac için yapılan vakfe ise Mekke şehrinin güneydoğusunda bulunan Arafat denen yerde bir süre durmak, beklemek demektir. Bu vakfe olmazsa hac ibadeti yerine getirilmiş olmaz.

Vakfe Kurban Bayramı’nın arefe günü öğle vaktinden bayramın birinci gününün tan yerinin ağarmasına kadarki vakit içerisinde yapılır. Bu süre içerisinde Arafat’ta toplanan Müslümanlar günahlarının bağışlanması ve bütün insanlığın iyiliği için dua eder-ler.

5 4 5