Cevaplar

2012-12-11T06:57:24+02:00

tabiiiki yardım ederim cnm.kent merkezinde, 1897 yılında italyan konsolosluğu da yapan vitalis isimli tüccar tarafından parası ödenerek inşaa edilen saat kulesi, ayvalık taşından yapılmış olup, dört cephesinde de birer adet saat bulunmaktadır. kare planlı aşağıdan yukarıya doğru incelen bir görüntüye sahiptir. gövdesi dikdörtgen silmelerle beşe bölünmüştür. en üstte çanın asıldığı çokgen gövdeli kubbeli köşk yer alır. onun altında dört yönde yuvarlak kadranla saat bulunur.
iki ve üçüncü katlarda birer, hafif sivri kemerli aydınlık pencereleri ile ikinci katta bir balkonu vardır. en altta güney cephede bir kapı, kuzeyde basamaklı silmeli çeşme nişi görülür. çeşmenin mermer kurnası ve ayna taşı vardır.

kolay gelsin

1 5 1
2012-12-11T08:27:30+02:00

Çanakkale Saat Kulesi Sultan II. Abdülhamid döneminde 1897 yılında yaptırılmıştır. Dönemin Çanakkale İtalyan konsolosu Vitalis Gaptirole de saat kulesinin yapımına katkıda bulunmuştur. Saat Kulesi yüksek bir kare prizma şeklinde olup, Ayvalık kesme taşından yapılmıştır. İlk bölümü balkon ve diğerleri silmelerden oluşan dört bölüme sahiptir. En üstte bulunan altıgen kubbenin içindeki çanın altında ise 4 bir tarafa bakan yuvarlak kadranlı saatler mevcuttur. Kulenin ikinci katında kapı ve üçüncü katında ise pencereler yer almaktadır. Bu kapı ve pencerelerin kemerli mimarisi dikkat çekmektedir. Kuleye güney cephesindeki bir kapıdan girilmektedir. Ayrıca kuzey yönünde üst tarafında kitabe olan bir çeşmesi de mevcuttur. Bu çeşmede de üst katlardaki kapı ve pencerelerle uyumlu olarak kemerli yapı korunmuş, dönemin taş işçiliğinden etkin örnekler verilmiştir. Çanakkale'de limanın yayında yer almaktadır.bunu buldum


0