Cevaplar

2016-09-29T10:59:33+03:00
Alkol katkı maddeleri  vb içerik

Latince, kokulu duman anlamına gelen “perfumum” kelimesinden gelen parfümün tarihi çok eskilere dayanıyor.

Yaklaşık 5000 yıl önce, Mısırlılar güneş tanrıları Râ için güneşin doğuşundan batışına kadar kokulu otlar yakarlar, ölülerinin mumyalama işlemini kokulu yağlar kullanarak yaparlar ve mezarlarına kokulu kremler ve parfüm şişeleri koyarlardı. Mısır Firavunu Tutankhamon’un mezarından parfüm şişeleri ve krem vazoları yapılan kazılarda ortaya çıkarıldı. Mısırlılar’ın en çok tercih ettikleri kokuları bal, şarap, pirinç, mersin çiçeği, safran, katırtırnağı ve ardıç özlerinden oluşan bir karışım olan “kyphi” isminde kokulu bir yağdı. Bu ve buna benzer kokulu yağ ve pomatları  günlük hayatlarında sıkça kullanırlardı.

Bilinen ilk modern özelliklere sahip parfüm 14. yüzyılda, 1370 yılında yapıldı. “Macar Suyu” ismi verilen parfüm, esans ve biberiye yağıyla alkol karışımından elde edilmiş, lavanta yağı ile de zenginleştirilmiş ve güzelliğiyle ünlenen Macar kraliçesine atfedilmiştir.

16. yüzyılda cam sanatının gelişmesiyle biraber parfümün gelişme sürecinde de bir hızlanma olmuştur. O dönemde parfüm en fazlaFransa’da üretilip, tüketilirdi. Direk olarak vücuda sürülmesinin hastalıklara neden olacağı düşüncesinden dolayı, parfüm sadece pis kokuları örtmek için kullanılırdı. Bu nedenle tüm kıyafet ve aksesuarlar ve hatta mücevherler bile parfümlenirdi.

Parfüm endüstrisi 17. ve 18. yüzyıllarda çok gelişmesiyle beraber Fransa’nın Grasse bölgesi bu endüstrisinin merkezi haline geldi. Hızla gelişen cam sanatıyla da 20. yüzyılda parfümler şık görünümlere sahip şişeler içerisinde birer sanat eseri halini aldı. Artık sadece vücut kokularını, kötü kokuları bastırmak için değil, direkt olarak kişilikleri belirginleştirmek için kullanılmaya da başlandı ve böylece modern hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

0