Cevaplar

2012-12-11T15:27:52+02:00

Birçok araştırmalarda, anketi alan kişi, bazı resim içeren öğelerle birlikte sunulup ve bir ölçekte (0-10, 1-7, vb.) oylanması şeklinde sorulmaktadır. Biz burada bir ölçekte tek işaretleme yerine iki işaretleme kullanacağız. Birisi alt sınırı değerleri yani minimumu, diğeri de üst sınırı değerleri yani maksimumu belirlemek için kullanılacaktır. Bu yolla vereceğiniz cevapla kelimenin daha az yada daha fazla spesifik ve belirgin olmasını sağlayacaktır. Bu deneyde; oturumu açtığınızda karşınıza sayfanın üst kısımda size belirli bir duyguyu belirlemek icin kelimeler sunulacaktır. Sunulan kelime kısmın aşağısında 3 tane resimli ölçek olacaktır. Siz bu ölçeklerdeki kaydıraçların hem sağ tarafın hem sol tarafın aralığını belirleyerek duygu sözcüklerini ifade edeceksiniz. Diğer bir deyişle bir kelime için üç ölçeğine karşılık maksimum(sağ tarafı) ve minimum(sol tarafı) değerleri belirleyeceksiniz. Bu yolla ifade ettiğiniz duygu kelimelerini daha az yada daha fazla belirgin olmasını sağlayacaksınız. Kelime anlamları bazen belirsiz ve tam olarak tanımlanması zor olabilir. Bu nedenle bir aralık değer vererek, bu tür belirsizlik temsil etmek mümkündür. Her bir duygu kelime icin 3 tane kaydıraç ölçekler vardır. Bu 3 karakteristik özellik psikolojlar tarafından duyguları sınıflandırmak icin kullanılmaktadır. Daha önceki projedeki cümleler üzerinde yaptığınız uygulamalar aynı durum ve yaklaşım bu kelimeler üzerinde için de geçerlidir.

Değerlik(Ing. Valence) ilk karakteristiktir. Bu karakteristik duygu olarak negatif/memnuniyetsizlik yada pozitif /memnuniyet değerlerini belirler.
Aktivasyon(Ing. Activation) ikinci karakteristiktir. Bu karakteristik duygu şiddetini ve yoğunluğu ölçerek hissiz/sakin yada tutkulu/heyecanlılık değerleri belirler.
Saldırganlık / Dominantlık (Ing. Aggressiveness) üçüncü karakteristiktir. Bu karakteristik duygu ne kadar iddialı, kendini hissettirme olarak ölçerek teslimiyetçi, uysal / gerileyen yada dominant/saldırgan değerleri belirler.

Kaydıraçları kullanarak duygu kelimesine en uygun 3 karakteristik özelliklerin her biri için belli aralık seçerek oluşturunuz. Kaydıraçların sol tarafı değerlerin düşük değerleri, sağ tarafı yüksek değerleri temsil eder. Sol tarafta minimum değerden başlayarak sağ tarafa gittikçe değerler yükselir, maksimum değere ulaşır. Aynı şekilde sağ tarafta maksimum değerden başlayarak sola gittikçe değerler azalır, minimum değere ulaşır. Daha önceki projedeki yaptığınızdan tek farkı kelimeler üzerinde iki aralık olarak(kelimede hissetiğiniz duyguya göre üç ölçek için minimum ve maksimum aralık) belirleyeceksiniz.

Eger deney yaparken değerlik, aktivasyon ve saldırganlık tanımları merak ediyorsanız, resimlerin üzerine gelmeniz yeterlidir. Yardımınız icin çok teşekkürler. Bu test yaklaşık 15-20 dakika zamanızı alır. Lüften uygulamayı bir oturumda yapınız. Oturumdan hiç çıkmamanız gerekmektedir. Eğer ara vermeye ihtiyacınız varsa, sakın oturumdan çıkmayınız. Eğer sadece hata yaptıysanız, ve tekrar baştan başlamak istiyorsanız sayfanın başının en üst sağ tarafında oturumdan çıkınız (log out) butonu kullanınız.

Lütfen oturum açmanız(log on) için kullanıcı adı ve email adresi giriniz..

(Kullanıcı Adı)
(Email)

1 1 1
2012-12-11T15:28:56+02:00

sdir şiirimin birinci harfi

edir şiirimin ikinci harfi

vdir şiirimin üçüncü harfi

gdir şiirimin dördüncü harfi

idir şiirimin beşinci harfi

 

1 1 1