Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-11T16:04:58+02:00

KONUSU: Yüreği sevgi dolu Kemal isimli bir çocukla, onun “Gümüş Kanat” ismini verdiği kuşun arkadaşlıklarının hikâyesi anlatılmaktadır.

Kemal… yaşlarında, en büyük zevki kitap okumak ve pul bi­riktirmek olan bir çocuktur. Babasının ismi Celil, annesinin ismi Süzen’dir. Ailesi, sevgi ve mutluluk doludur. Ne yazık ki, babası bir matbaada ustabaşı iken sol el parmaklarını makineye kaptır­mış ve işinden olmuştur. Oysa, bu kaza olmadan evvel, Kemal sık sık babasının yanına gider, matbaa makinelerinin arasında hoşça vakit geçirirdi. Şimdi, bunların hepsi mazide kalmıştı. Kemal, camın önünde oturmuş hüzünlü hüzünlü eski günleri düşünü­yordu. Babası ise hasta yatağında yatıyordu.
Yıllar önceydi. Matbaada babasının yanma olduğu bir gün, pencere demirlerinin arasına sıkışmış bir kuşu babasına göster­miş, babası kuşu kurtarmıştı. Kuşun kanatlan gümüş renginde idi. Bu yüzden adını “Gümüş Kanat” koymuştu. Babasının sesi ile düşüncelerinden sıyrıldı. Annesi evde yoktu. Bu zor günlerde, çalışıyordu. Babası “çalışma” dediyse de, kadın “ben evimin kadını olarak, bu zor günde çalışmayacağım da ne zaman çalışacağım” demiş, kocasını ikna etmişti. Çünkü sigortanın verdiği maaşla geçinmele­ri mümkün değildi.
Annesi, akşam eve gelmiş, hemen mutfağa girmişti. “Celil ve Kemal İçin, dayanabileceğim kadar çalışacağım” diye düşünüyor, bu düşünceler evde olsun, çalıştığı yerde olsun kendisine güç veri­yordu.

“Böyle mi olacaktım?” Celil Bey, sol eline bakarak bu soruyu binlerce kez tekrarlamıştı. İki çocuğun kolunu kurtarmak için, parmaklarını feda etmişti. Eşi buna “kahramanlık” d

0
2012-12-11T16:05:05+02:00

GÜMÜŞ KANAT
Kemal,Cemil Bey ve süzen hanımın biricik oğludur.Celil Bey bir kaza geçirip dört parmağını kaybedince geçimleri zorlaşır. Bir gün kemal in yardım edip kurtardığı gümüş kanatlı kuş onun rüyasına girer ona matbaada çalışmasını söyler ve durumlarının düzeleceğini söyler. Kemal çalışmaya başlar. Bir gün Nevzat Bey'in(Bu adam kitapçıydı herhalde yaşlı bi adam) verdiği kitabı okur.Okuduktan sonra bu kitabı ciltlerken içinden üzerinde gümüş kanatalı bir kuş resmi bulunan bir pul çıkar. Babası bu pulun Osmanlılardan kaldığını ve çok değerli olduğunu söyler. Kemal bu pulu Nevzat Beye vermek için hastahaneye gider. Nevzat Bey bu pulu ona babasının verdiğini ve kendininde bu kitabın içinde sakladığını ve pulu ona(Kemale) verdiğini söyler.Birkaç gün sonra Nevzat Bey ölür. Kemal bu pulu pulcuya götürüp değerini sorar. Bu pulu yüz yirmi bin liraya satarlar.Bu paranın bir kısmıyla ev alırlar. Diğer kısmını ise bankaya koyarlar.Celil Bey evde küçük bir atolye açar.Kemal ise okuluna devam eder.Kema her hafta Nevzat Bey'in güvercinlerine yem verir.
Ve onlara kendi kuşu gibi bakar.

0