Cevaplar

2012-12-11T19:40:46+02:00

yeryüzündeki sular güneş enerjisiyle buharlaşır...buhar bir gaz maddedir ve uçucudur...bu nedenle buhar gökyüzüne ulaşarak bulutlar oluşturur...bulutlar soğuk bir hava aldığı zaman yağmur daha şiddetli bir hava alırsa kar ve dolu oluşur.
bu döngü böyle devam eder....


3 3 3
2012-12-11T22:08:57+02:00

Bulut Nedir : Nemli havanın yükselmesiyle oluşan, su buharı, su zerrecikleri, buz kristalleri ya da bunların karışımına bulut denir.

Sis Nedir : Bol su buharı taşıyan havanın, yeryüzüne yakın yerlerde yoğuşmasından meydana gelen bulutlara sis denir.

Yağmur Nedir? : Su buharı yüklü bulutlar, soğuk hava tabakalarına rastlayınca, su buharı yoğuşur, damlalar halinde yeryüzüne düşer. Buna yağmur denir.

Kar Nedir? : Bulutlar,0 derecenin altında bir hava katmanına girince, küçük su damlaları birden bire donarak altı köşeli kar tanecikleri şeklinde yeryüzüne düşerler.
Dolu Nedir?: Yağmur damlaları yere düşerken, kuvvetli rüzgarlar, bunları yukarılardaki daha soğuk hava katmanlarına iter. Damlalar donar. Buna dolu denir.Su Döngüsü Nedir?: Yeryüzündeki suların buharlaştıktan sonra yağış şeklinde tekrar yeryüzüne dönmesine su döngüsü denir. Suyun doğadaki bu dolanımı aynı zamanda iklimleri de etkiler.

1 5 1