Cevaplar

2012-12-11T19:47:35+02:00

TÜBİTAK'ın estetik, çevresel ve işlevsel tasarım aracı yarışmasına İzmirli öğrenciler damgasını vurdu. İzmir Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi'nden öğrenciler, deniz bisikleti ve Kevin Costner'ın Water World (Su Dünyası) filminden esinlenerek tasarladıkları "Fırtına Korsanı" adlı tekne ile finale kaldı.

 

 

Öğrenciler arası rekabeti harekete geçirmek, gençlerin çevre duyarlılığını arttırmak ve tasarım dehasını canlandırmak amacıyla TÜBİTAK ve Turgutreis Belediyesi işbirliğiyle 1'inci Turgutreis Estetik, Çevresel ve İşlevsel Deniz Aracı Tasarım Yarışması (Eco-Siklet 2010) düzenlendi. Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden ekip olarak onlarca öğrencinin başvurduğu yarışmada, İzmir Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi öğrencileri ortak akıl yürüterek, finale adını yazdırdı.

 

Lise yıllarından bu yana arkadaş olan İzmir Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğrencisi Abdullah Hepbandırmalı ve Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Burak Kaplan, deniz bisikleti ve Kevin Costner'ın Water World (Su Dünyası) filminden esinlenerek tasarladıkları, tasarımla finale kaldı. Maya burçlarından "Couac" (Fırtına Korsanı) adını verdikleri tasarımı malzemelerin dayanım ve mukavemet değerlerini de inceleyerek Solidworks, Autocad gibi tasarım programlarıyla şekillendiren gençler, yaklaşık 1 aylık uğraş sonucu proje tasarımını ortaya koydu. Eskiz çalışması, teknik çizim ve küçültülmüş demirden maketini de yaptıkları, 1 yolcu 2 sürücü kapasiteli, pervane ve dümen sistemi bulunan tekne, TÜBİTAK'ın jürisinden yoğun ilgi gördü. Fonksiyonellik, çevreye duyarlılık ve güzel görünüm bakımından eserleri değerlendiren jüri, öğrencilerin tasarımını, teknenin yapımı amacıyla finale aldı.

Teknenin yapımına başlandı

 

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nin Enerji Enstitüsü'nde yaz stajı ve bin TL para ödülü kazanan öğrenciler, şimdi de tasarımı hayata geçirmek için harekete geçti. İzmir'de bir depo kiralayan öğrenciler, sigma profil montajı ile teknenin yapımına başladı. Öğrenciler, özel diktirilecek botlar, ağ ve top figürlü süslemeler, dümen ve pervane sistemiyle oluşturacakları tasarımı, 24-26 Haziran 2010 tarihleri arasında düzenlenecek Amiral Turgut Reis Anma Festivali'nde deniz üzerinde yeniden jüriye sunacak.

 

Projenin önce tasarım ardından yapım aşamalarında çok emek isteyen bir iş olduğunu belirten İzmirli üniversite öğrencileri, ilk üçe girmek konusunda iddialı olduklarını söyledi. Teknenin yapım sürecinde maddi gereksinimler nedeniyle sponsor desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade eden öğrenciler, "Çeşitli odalar, kurum ve kuruluşlar ile projemizi ve enerjimizi paylaştık. Onların desteklerine ihtiyaç duyuyoruz. Bazı firmalar, özellikle yapı malzemesi anlamında bize destek çıkacaklarını söylediler" dedi. Yarışmayı kazandıkları takdirde, turizmin merkezi olan beldede kendi ürettikleri bir teknenin denizde turist ulaşımında kullanılmasının çok heyecan verici bir duygu olduğunu belirten öğrenciler, "Couac" (Fırtına Korsanı) teknesinin Ege Denizi sularına çok yakışacağını söyledi

0