Cevaplar

2012-12-11T20:51:50+02:00

KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?

Böbreklerin görevlerini 3 ya da 6 aydan uzun süreli olarak geri dönüşümsüz biçimde yitirmeleri ile ortaya çıkan kemik tablodur.

DİYALİZ NEDİR ?

Böbrekler insanlarda genellikle iki adet olup arkada bel omurlarının yanında her iki taraftadır.Boyu yaklaşık 12 cm, eni 6cm, kalınlığı 3cm, ağırlığı 150gr civarındadır. Böbreğin temel görevi idrar oluşturmaktadır.

Böbrek kalp tarafından pompalanan kanı alarak glomerüllerden geçirir ve idrar oluşturur. Böbrek idrar yapımı, sayesinde; alınan gıdaların sindirilmesi sırasında açığa çıkan zehirli maddelerin ve fazla suyun uzaklaştırmasını sağlar. Böbrekler ayrıca renin hormonu sayesinde kan basıncının kontrolünde, eritropoetin hormonu sayesinde kan hücrelerinin üretiminde ve kalsiyum fosfor dengesini düzenleyerek kemik metabolizmasında etkilidir. Böbrek fonksiyonlarının % 80 - 90'nı kaybetmiş olan hastalarda diyaliz tedavisine başlanmalıdır.

Diyaliz Tedavisi İki 2 şekilde Uygulanır.

1. Hemodiyaliz: Hasta kanının damardan alınarak özel makineler kullanılarak temizlenip tekrar hastaya verilmesi sistemidir. Hastanın ihtiyacına göre bir veya üç defa uygulanır.

2. Periton Diyalizi: Hastanın karın boşluğuna verilen sıvıya atık maddelerin geçmesi ve daha sonra bu sıvının boşaltılması esasına dayanır. Bu işlem için makineye ihtiyaç yoktur.

Hemodiyalizin avantajlarından bahsedersek, bunlar;

Atık maddeler vücuttan hızla ve başarı ile uzaklaştırılır

Karına ait komplikasyonlarla karşılaşılmaz

Malnutrisyon (beslenme bozukuğu-zayıflama ile daha az karşılaşılır)

Her gün değil, haftada 2 veya  3 kez uygulanır

Hastaneye yatma gereksinimi daha az olur

Diyaliz ortamı hastanın diğer diyaliz hastaları ile ilişki kurmasını sağlar.

KARADENİZ HASTANESİ HEMODİYALİZ ÜNİTESİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

KARADENİZ HASTANESİ HEMODİYALİZ ÜNİTESİ = KALİTELİ YAŞAM DESTEĞİ ÜNİTESİ

Kaliteli sağlık hizmetinin tek adresi olan Hastanemizde  hemodiyaliz ünitesi, bölgedeki en tecrübeli hemodiyaliz merkezidir.

Ünitemizde 20 adet modern hemodiyaliz cihazı ile konforlu ve ferah bir ortamda  hizmet kalitesi üst düzeyde hemodiyaliz yapılmaktadır. Hemodiyaliz cihazları hastaların her türlü ihtiyacına göre ayarlamaları yapılabilen cihazlardır.

Ünitemizde hastaların geçirdikleri bu  4 saatlik zaman diliminde daha rahat  olmları ve ortam konforlarını arttırarak hastalarımıza kaliteli hizmet verebilmek adına klimalı ortamda her hastaya kulaklıklı tv, gazete, dergi ve diyaliz sırasında beslenme olanağı sunulmaktadır.

HEMODİYALİZ HASTALARI HASTANENİN DİĞER HİZMETLERİNDEN YARARLANIYORLAR MI ?

Hemodiyaliz hastalarının en önemli sorunlarından biri damar erişim problemi yani fistül sorunlarıdır. Hastanemizde yine bölgemizin en tecrübeli kardiyo vasküler cerrahi merkezi bulunmaktadır. Bu ekip tarafından hastalarımızın gerek sorunlarının teşhisi gerekse tedavisi,planlanmakta ve hızla çözüme kavuşturulmaktadır. Diğer önemli sorunlardan biride kardiyolojik sorunlardır. Hastanemizin kardiyoloji polikliniği, gerek poliklinik gerekse invaziv girişim (anjio) ile sorunlara hemen yakalayıp ulaşmaya  cerrahi olarak tedavisi yapılabilmektedir.

Hemodiyalizde beslenmenin öneminden halkımıza bahsedebilir misiniz?

Yeterli ve dengeli beslenme yaşamın her aşamasında olduğu gibi Kronik Böbrek Yetmezliği hastalarında da büyük önem taşımaktadır.Bireyin yaşam kalitesinin yükseltilmesinde,oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi ve/veya geciktirilmesinde beslenme temel faktördür.Öyleki beslenme ;böbrek yetmezliğinin ilerlemesini yavaşlatrabilir.Hemodiyaliz sürecine girmeden tüm hastalara diyet düzenlenmesi  çok önemli bir yer tutmaktadır.Diyaliz sürecinde de bu durum artarak devam etmektedir.Bu konuda hastalarımıza gerek bizler gerekse hastanemizdeki diyet uzmanı tarafından düzenli olarak bilgi verilmekte ve düzenlemeler yapılmaktadır.

HASTALARIN ULAŞIMI İÇİN SERVİS HİZMETİ VAR MI?

Evet hastalarımıza şehir içi veya şehir dışından servis araçlarımızla ulaşımları sağlanmaktadır.

HASTANEDE HEMODİYALİZ YAPMANIN AVANTAJI VAR MI ?

Evet var. Hastanemiz 24 saatlik süreçte tüm birimleriyle hizmet vermektedir. Bunlar arasında Cerrahi yoğun bakım, Koroner yoğun bakım ve KVC yoğun bakım üniteleri, 24 saat çalışan ameliyathaneler ile dolayısıyla her saat diliminde hastalarımıza hizmet verebilmekteyiz.

Hastanemizde bir bütün olarak hizmet almak, herhangi bir tahlil ya da yapılması gereken işlem için farklı farklı yerlerden yerlere gidilip gelinmesi hasta için zahmetli sürecin artması kaliteli sağlık hizmetin yorucu ve verimsiz hale gelmesi demektir. Bütün bunlarıda göz önünde bulundurduğumuz zaman bir hastane bünyesinde 24 saatlik kesintisiz sağlık hizmeti ile tüm birimlerin aynı çatı altında bulunması yoluyla alınan hizmet her zaman daha avantajlı bir ayrıcalıktır.

3 3 3