Cevaplar

2012-12-11T22:25:51+02:00
Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar

Dengeli bir beslenme, vücudu sağlıklı tutmak ve iyileşmek için gereken tüm besinleri içermelidir. Bunun için ‘makro besinler’ olarak adlandırılan karbonhidratlar, proteinler ve yağların doğru şekilde dengelenmesi gerekir.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar vücudun temel yakıtı olan ve enerji sağlayan glikozu oluşturmak için vücutta parçalanır. Karbonhidrat içeren yiyecekler nişasta ve/veya şeker yönünden zengin ekmek, makarna, pirinç, kekler ve bisküviler gibi ürünleri içerir ve gram başına 4 kilokalori sağlar.

Proteinler

Proteinler kaslar ve deri gibi vücut dokularının gelişmesine ve onarımına yardımcı olan vücut yapı malzemeleridir. Süt ürünleri, et, sert kabuklu yemişler ve baklagiller gibi protein içeren yiyecekler gram başına 4 kilokalori sağlar.

Yağlar

Yağlar enerji depolama ve yalıtkan madde görevi görür. Ayrıca vücudun gerekli vitaminleri özümsemesine yardımcı olmak için gereken ‘esansiyel yağ asitleri’ni sağlarlar. Yağların kalorisi yüksektir (gram başına 9 kilokalori) ve bazı türlerinin ölçülü olarak yenmesi gerekmesine rağmen (aşağıdaki kutuya bakınız) kilo almakta zorlanan kişilere yağ oranı yüksek yiyeceklerden daha fazla yemeleri önerilebilir.

1 3 1
2012-12-11T22:48:56+02:00

Sütteki Azotlu Maddeler,Karbonhidratlar,Mineral Maddeleri,Enzimler ve Minör Bileşenlerikategorisinde açılmış olan süt proteinleri konusu , Sponsorlu Bağlantılar Süt en iyi protein kaynaklarından birisidir. İnek sütü ortalama %3,4-3,8 protein içerir.

0