Cevaplar

2012-12-12T16:27:31+02:00
Danimarka'dan bazı demokrasi örnekleri vermek istiyorum. Bunu neden mi yapıyorum. Çünkü bizde, yani ülkemizde, demokrasi kelimesi belki ağza en çok alınan kelime ama uygulaması malesef yok denecek kadar az.

Danimarka'da 15 Eylül'de erken genel seçimler yapıldı. Geçen seçimde olduğu gibi bu seçimde de parlamentoya iki Türk asıllı milletvekili seçildi.

Seçilen milletvekillerimizin ikisi de kadın. Biri ikinci kez milletvekili seçilen Sosyalist Halk Partili Özlem Sara Çekiç diğeri, Liberal Partili Fatma Yeliz Öktem. Her ikisi ile de gurur duyduk. Malesef Sosyal Demokrat Milletvikili Yıldız Akdoğan şehsi oylarındaki 4 eksik yüzünden tekrar seçilemedi.

Danimarka Parlamentosu'na seçilen ilk Türk asıllı Sosyal Demokrat Milletvekili Hüseyin Araç ile başlayan furya devam ediyor. Araç bu seçimde adaylığını koymadı. Hedefi Avrupa Parlamentosu

Şimdi vereceğim ilk örneğe dikkat edin. İktidardaki Liberal Parti, yani Başbakan Lars Lökke Rasmussen'in partisi seçimden 47 milletvekili ile birinci parti olarak çıktı. Ama iktadar ortakları Muhafazakar Parti ve hükümeti dışarıdan destekleyen aşırı sağ Danimarka Halk Partisi oy kaybına uğrayınca sol ve sağ blok arasında dengeler değişti. Sağ kanat yüzde 49.8'de kalırken, sol kanat yüzde 50.2 oy aldı. Aradaki fark ise sadece 0.4.

1 1 1