Cevaplar

2012-12-12T17:49:15+02:00

Yakından bakıldığında, kıyıdan uzak gibi duran, ama aslında döneminde bir liman kenti olan ve eski Roma'nın tozunu yutturacak kadar canlılığını yitirmemiş, hâlâ ayakta, dimdik bir kenttir Efes. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olmasına karşın, bugün de görevinin başında olan kent, güzel İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunur. Ve karşınızda tarihin en önemli şaheserlerinden biri; "Efes Antik Kenti"

FOTOGRAF: Radomil / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 3.0

Bu meşhur kent; Helen dönemi, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşatan, ağırlayan ve tarihe izler bırakan bir kenttir. Efes tarih şeridine baktığımızda milattan önce birinci binin ilk çeyreğinden bugüne kadar hâlâ Efes Antik Kenti çevresinde yerleşimler görülmekteymiş. Dışarıdan bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti'nin ev sahipliği yaptığı fark edilir ama Efes'in bizi misafir olarak ağırladığı şüphesiz bilinmektedir.

İyonya bölgesinin Bülbüldağı ve Panayır dağı arasına yerleşmiş olan Efes Antik Kenti, coğrafi konumu açısından hem tarımda, hem de hayvancılıkta zirvede kalması ve deniz kenarında bir liman kenti olmasından dolayı başkent seçilmiştir; çünkü tüm bu etkenler halkın çalışmasını tetiklemiş ve zengin bir kent haline gelmesine neden olmuştur.

1 2 1