Cevaplar

2015-07-13T16:27:01+03:00
Acemi katır kapı önünde yük indirir beceriksiz ve anlayışsız kişi kendisine yaptırılan işi en önemli yerinde bırakır.
*** Allah gümüş kapıyı kaparsa altın kapıyı açar işi bozulan kişi umutsuzluğa düşmemeli, Tanrı’nın onu daha iyi bir işe kavuşturacağına inanmalıdır.
*** altın anahtar her kapıyı açar para olduğunda her güçlük yenilebilir.
*** avrat (kadın) malı, kapı mandalıbir erkek, karısının malından yararlanmayı düşünmemelidir.
*** borçtan korkan kapısını büyük açmaz (küçük açar) borçlanmak istemeyen fazla açılmaz, giderlerini kısar, kendi durumuna uygun bir yaşama yolu tutar.
*** çalma elin kapısını, çalarlar kapınıkimseye kötülük yapma yoksa onlar da sana aynı kötülüğü yaparlar.
*** deniz dalgasız olmaz, kapı halkasız her nesnenin kendisine özgü nitelikleri, kendisinden ayrılmayan özellikleri vardır.
*** deveci ile görüşen kapısını yüksek açmalıyüksek makam sahibi kimselerle ilgisi olanlar durumlarının gerektirdiği özveriyi göze almalıdırlar.
*** deveci ile konuşan kapısını büyük açar yüksek makam sahibi kimselerle ilgisi olanlar durumlarının gerektirdiği özveriyi göze almalıdırlar.
*** kapı arkası bile gurbet bir insan evinden pek uzağa gitmese bile evden ayrıldıktan sonra kendini gurbete çıkmış gibi hisseder.
*** köpek ekmek veren (yediği) kapıyı tanır köpek bile kendisini besleyen yeri bilir, davranışlarıyla duygularını belli eder, insan da bundan ders almalı, gördüğü iyiliği unutmamalıdır.
*** mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır mart ayındaki şiddetli soğuklarda insanlar ellerine geçen her şeyi yakmak zorunda kalırlar.
*** oğlan anası kapı arkası, kız anası minder kabasıeve gelin geldikten sonra oğlanın anası kapı dışarı edilecek kadar fazla görülür ama kızın anası başköşeye oturtulur.
*** ölüm bir kara devedir ki herkesin kapısına çöker her eve gelin girmeyebilir ama ölüm kesinlikle girer.
*** rüşvet kapıdan girince insaf (iman) bacadan (pencereden) çıkar işini herkese eşit davranarak yapmak zorunda olan bir görevli, kendisine çıkar sağlayan kimselere ayrıcalık tanıyorsa o kişi hak, adalet, insaf gibi duygulardan yoksun demektir, onun gözü paradan, maldan başka bir şey görmez.
*** sitteisevir kapıyı çevirir kötü havalarda dışarı çıkmamayı öğütleyen bir söz.
*** tembele dediler “kapını ört”, dedi “yel eser örter”tembel, kapısının örtülmesini bile rüzgârdan bekler.
*** yersen kap açık, yemezsen kapı açık sabırlı ol, katlan ve kararını ona göre ver.
*** zor kapıdan girerse, şeriat bacadan çıkar zorbalığın hüküm sürdüğü yerde din kuralları, kanun emirleri yürümez kolay gelsin
0