Cevaplar

2012-12-12T19:08:50+02:00

9-10 ve 11 Aralık 2004 Tarihlerinde Türk-Arnavutluk dostluk gurubu'nun davetlisi olarak gittiğimiz Arnavutluğun Başkenti, Tiran, Kuruja ( Akçahisar) İşkodra, Elbasan, Avlonya (Vİlora),Durus ( Dıraç) ve Beraat' da araştırma ve inceleme yaparak hazırladığımız belgeselin senaryo ve araştırma yazısını siz değerli okurlarımız için yayınlıyoruz. 
Akıncıların atla gittiği yolları uçakla gidiyoruz 
Türk-Arnavutluk dostluk gurubu'nun davetine gazeteci ve Televizyon programcısı olarak katılmadan önce Arnavutluk'a gidecek grup içinde Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Yönetim kurulu üyesi tarihçi yazar Doç.Dr. Haluk Dursun da var. kendisini kitap ve yazılarından tanıdığım Haluk Dursun hoca ile daha önce Bulgaristan ve Tunus gezisinde birlikte olmuştum. Osmanlı Kültür coğrafyası ile ilgili çok geniş bilgiye sahip olan Haluk Dursun geziye katılan ekibe rehberlik yaparak bilgiler verecek. 
Arnavutluk'a giderken uçakta yeniden Haluk Dursun'un " Nil'den Tuna'ya Osmanlı Yazıları " adlı kitabındaki Arnavutluk bölümünü bir kez daha okuyorum.1.5 saatlik uçak yolculuğunda Arnavutlukla ilgili kaynak eserleri yeniden gözden geçiriyorum. Osmanlı akıncılarının günlerce at sırtında gittiği Rumeli topraklarını havadan gitmek bize çok farklı bir duygu yaşatıyor. Zaman zaman elimdeki notlardan başımı kaldırarak uçağın penceresinden Rumeli topraklarını seyrederken bu topraklarda 500 yıl medeniyet kuran Osmanlının tarihi geçmişini düşünmeden edemiyorum. 

0