Cevaplar

2012-12-12T19:12:30+02:00

evin hava durumu :) yani yazın patladığım kışın donduğum düşünülüyor :) doğruda aslında daha önceki çatı katı evlerimden birinde (bu 4.çatı oturduğum çünkü ) aynen bu şekilde oluyordu.yazın pişiyor kışın bir türlü ısınamıyorduk..çünkü çatıda yalıtım yoktu..direk dışarıyla temas halindeydik ve hatta bazen eve su aktığıda oluyordu damla şeklinde yağmur yağdığında..
diğer evlerde yine çatılar farklıydı hepsine tek tek girmeyeceğim..diyeceğim o ki çatı katı bir eve taşınmayı ya da yaptırmayı düşünüyorsanız (ki gelen sorular bunu düşünen insanlardan) çatıda yalıtım olmasına dikkat edin..
şu anki evde yalıtım var ve yazın normal kattaki bir daireden çok çok daha serin ( ki 2 yıldır vantilatörü çıkarıp kullanmıyorum bile kalabalık yapıyor sadece ve hatta yazında ince bir battaniyle yatıyoruz ) kışında yine orta kattaki bi daireden çok daha sıcak oluyor..

bizim ev açık planlı biliyorsunuz...(hatırlamak isterseniz buraya tık tık..:) normal şartlarda eve ilk gelen bu evin kolay kolay ısınamayacağını düşünüyor..çünkü hem duvar yok heryer açık,hemde çatı katı olması sebebinden..oysa ben yalıtım sayesinde kombiyi sürekli en düşük ayarda tutuyorum ve hatta fotoğraflara bakarsanız emin'in dolabının arkasında bir petek var çoğu zaman o kapalı oluyor..yani evi ısıtan sadece oturma bölümündeki iki ve yatak odasında ki bir petek..zaten toplamda da 4 petek var..dolayısıyla da öyle düşünüldüğü gibi çok yüksek faturalar ödemiyorum.dediğim gibi yalıtım sayesinde bunlar..

bu arada ben bu postu yazmayı planlarken Uğur bey'le mailleştik geçtiğimiz günlerde..kendisinin çatıbiz adlı bir sitesi var..aşağıda kendi sitesinden kopyalayıp yapıştırdığım çatı ile ilgili her konuda profesyonel yardım isterseniz seve seve yardımcı olacaktır..ben sadece çatı katı bir evde yaşayan biri olarak tecrübelerimi paylaşıyorum..

Çatı sistemleri, çatı modelleri, çatı kaplama, çatı izolasyon, çatı aktarma, çatı katı dekorasyonu, çatı katı yapımı, çatı tamiratı, çatıda ısı ve su yalıtımı, çatı izolasyon malzemeleri, çatıcı, çatıcılar, çatı tamiri, çatı kaplama firmaları, çatı onarımı şirketleri çatı yapımı fiyatları, çatı izolasyonu ürünleri, çatı resimleri onduline, shingle, metal, kiremit, açılabilir çatılar, çatı katı penceresi

sonra bu kadar küçük bi eve nasıl sığıyorum? :)) öncelikle zaten çok eşyam olmadı hiçbir zaman sevmiyorum çünkü.misafir gelince açılan,girilmeyen odalar vs. bana göre olmadı hiçbir zaman..ve buraya taşınırkende fazlalık ne varsa dağıttım.ayrıca evin çok akıllıca yapılması dolayısıyla her yer değerlendirilmiş ve bir sürü dolap var..ve ben herşey için ayrı ayrı dolap yapmama rağmen (eşarp dolabı,çanta dolabı,nevresim dolabı,yorgan dolabı vs )dolapların tamamını dolduramadım bile o kadar çok eşyam yok :) yine çatı katı ev yaptırmayı düşünenler için tavsiyem atıl alanları dolap yaparak değerlendirmeniz..ayrıca bizim evde ufak birde ardiye var..ütü masası,çamaşırlık,temizlik robotu ve hatta emin'in beşiği vs. gibi her türlü döküntüyü toparlıyor..en rahat yerleştiğim ev bu ev oldu dolap fazlalığı ve ardiye sayesinde..

mutfağın açık planlı olması.. bunun herhangi bir dezavantajı yok..daha öncede açık planlı bir mutfağım vardı yine çatı evlerden birinde.o yüzden tecrübeliydim.beni düşündüren tek bişey vardı buraya taşınırken..mutfağın hemen karşısına emin'in açık raf şeklindeki dolabını koyacağım için acaba yemek kokusu siner mi giysilere diye düşündüm açıkcası..ama korktuğum gibi olmadı aspiratörü açtığım zaman yemek kokusu gibi bi durum olmuyor..
o yüzden bir problem olmadığı gibi çokta zevkli açık planlı mutfak olması şahsen ben artık normal bi mutfakla yapamam gibi geliyor :)..misafir geldiğinde yemek hazırlarken vs. bile kimseden kopmuş olmuyorsun :) ben sürekli her lafın içindeyim mutfaktan :)))

çatı katı evde yaşamanın zorlukları, şimdi ben çatı katı delisi olduğumdan benim için herhangi bi sorun söz konusu değil tabi :)
ama eğer benim gibi çatı katı evde yaşamayı sever biri değilseniz ,sevmediğiniz halde oturursanız zorlanabilirsiniz tahminimce..bi kere tavanlar alçaktır kafanızı vurmanız söz konusu olabilir sağa sola..sonra genelde küçüktür.. küçük evleri sevmiyorsanız yine dezavantaj olur bu sizin için..
sonra içerisi genelde karanlıktır,pencereler küçüktür,dışarıyla çok fazla bağlantınız yoktur..dediğim gibi bunlar benim özellikle tercih ettiğim şeyler o yüzden çok memnunum.hatta evdeki ışıklarıda sarı ışıklarla değiştirdim daha loş bi ortam olsun diye..ama gün ışığını bol alan,sokakla bağlantısı olan evlerden hoşlanıyorsanız çatı katı tercih etmemelisiniz bana göre..


1 5 1
2012-12-12T19:36:35+02:00
1. Eskitilmiş kumaş görünümünü nasıl sağlayabilirim?
Eskitilmiş kumaşların farklı yapıdaki görünümleri onları çekici kılar. Pamuklular gibi bazı kumaşlar yıkandıklarında kendiliğinden yumuşar ve renk atar. Deri gibi kumaşlarda ise eskitme işlemi için bir uzman eli gerekir. Eskitilmiş kumaş fikrinizi hayata geçirmek için öncelikle çevrenizde kumaş konusunda profesyonel kişiler olup olmadığını araştırın. Fikrinizi onlara aktarın ve bittiğinde nasıl bir kumaşa sahip olmak istediğinizi bir dizi eski kumaş örneğiyle gösterin. Kullanacağınız kumaşı dikkatlice seçin çünkü eskitme sürecini geri döndüremezsiniz.

2. Beyaz çarşaflardan vazgeçemiyorsam, yatak odamı nasıl yeniden düzenleyebilirim?
Beyazın farklı tonlarını karıştırmak, tamamen beyaz bir yatakta ilgi ve heyecan uyandırmanın en basit ve aynı zamanda en estetik yoludur. Aileden miras kalan keten çarşaflarınız varsa onları yeni beyaz çarşaflarla tamamlayabilirsiniz, böylece beyazın farklı ton ve dokuları yatağınıza derinlik ve zenginlik getirecektir. İsteğinize göre belirleyeceğiniz şekil ve boyuttaki yeni beyaz yastıklarla da yatağınızın görünümünü kuvvetlendirebilirsiniz. Derinlik kattığınız tamamen beyaz yatağınıza, üst üste çok fazla kat yapmadan, zevkinize göre eklemelerde bulunabilir ya da değişiklikler uygulayabilirsiniz.

3. Evime yeni bir renk nasıl katabilirim?
Eğer evinize yeni bir renk eklemeyi düşünüyorsanız, öncelikle tek bir odanızda denemelerde bulunmanızı tavsiye ediyoruz. Burada biraz eğlenin. Duvarları kırmızıya boyayın veya cilalı döşemeleri deneyin. Böylece nasıl bir görünümü seveceğinizi anlarsınız. Daha kolay bir yaklaşımla deneme yapmak için evinizdeki sanat eserlerini ya da aksesuarlarınızı bir araya getirin. Örneğin tün odanın görünümünü değiştirebilecek mavi porselen bir lamba, odanızı boyarken sizin için doğru bir ipucu olabilir. Tüm evinizi renklendirmek konusunda kararlıysanız, unutmayın renkleri evinize aşamalı olarak akıtmalısınız. Ayrıca renk seçimlerinizi bir seferde yapmak zorunda değilsiniz.

4. Nasıl düzgün yatak yaparım?
Yatak düzenleme sanatının, birçok katmanı bir arada kullanarak yatağı mümkün olduğunca zengin ve davetkar hale getirmek olduğuna inanıyoruz. Yatağa geçirilen düz çarşaflarla işe başlayabilir, hatta bazen ikinci düz çarşafı da ekleyerek yatağınıza boyut ve renk açısından farklılık katabilirsiniz. Yastıklara gelince; Avrupa tarzı kare yastıkları ve ardından standart başucu yastıklarını, standart yastık kılıflarını, ve de süs yastıklarını öneriyoruz. Rahatına düşkün olanlar, yatağı çok daha yumuşak ve davetkar kılacak pike ve gece battaniyelerini tercih edebilir. Yatağınızın üzerindeki farklı dokulardaki katmanlar, güzel, rahat ve davetkar bir yatak yapmanızı sağlayacaktır. 

5. Evimi ışıklandırırken ilk olarak neyi düşünmem gerekiyor?
Güzel bir ev için hayati önem taşıyan tamamlayıcı unsur ışıklandırmadır. Bu nedenle ışıkları her odada bir sahne havası yaratmak için kullanın. Fazla ışıklandırma ya da yüksek vatlı ampullerin kullanımı odanın güzelliğini yok edecektir; ancak diğer taraftan yetersiz ışıklandırma da kişilerin oda içinde durma isteğini azaltacaktır. Bu nedenle ışık kullanımında bir denge noktası bulmanız ve de belirli alanlardaki eşyalarla ve ışıklandırma arasında ortaklık kurmanız gerekir. Halojen ya da düşük vatlı ampullerin kullanımıyla odanız yumuşak tonlarda aydınlanacaktır. Ayrıca yüksek vatlı ampul yerleştireceğiniz reostalar ile ışığı her ortama göre ayarlamayı deneyebilirsiniz. Işığınızın odanızdaki renk, desen ve dokuları ortaya çıkarmasına izin verin.

6.Bir odanın görünümünü değiştirmenin en kolay yolu nedir?
Renk, bir odanın görünümünü değiştirmenin en kolay yoludur. Soğuk kış aylarında koyu renkleri kullanmak çok güzel sonuçlar verir. Farklı bir şeyler denemek isterseniz, beyazı; hardal sarısı, gösterişli devetüyü dokular ya da kahverengi tonlarıyla davetkar bir kış sığınağına dönüştürebilirsiniz. Evinize tam anlamıyla uyacak sevdiğiniz renkleri seçme sürecinin tadını çıkarın ve en önemlisi yeni bir şeyler denemekten korkmayın.

7. Kitapları derginizde gördüğüm gibi nasıl bir dekorasyon unsuru olarak kullanabilirim?
Kitaplar oda süslemenin mükemmel bir yoludur. Yaptığımız düzenlemelerde eski İngiliz kütüphanelerinin koyu ahşap tonlarını ve deri ciltli kitaplarını hatırlatan, tarih, öykü ve romanların esintisini getiren kitapları, kumaş katmanları gibi kullanarak güzel ve rahat bir ortam yaratabileceğimizi keşfettik. Kitapları raflardan tamamıyla koparmaya, onları masa, divan hatta sandalye ve yatak yanlarına yığmaya bayılıyoruz. Sonuçta eski deri ciltli kitapların renk, stil ve romantizmi tasarımlarınıza ilham vermeye devam ediyor.

1 1 1