Cevaplar

2012-12-12T19:25:07+02:00

Amerikan Tanı Sınıflaması (DSMIV-TR) alkol bağımlılığı tanısı için aşağıdaki ölçütleri kullanmaktadır. Son 12 ayda aşağıda sayılan üç (ya da daha fazla) ölçütün  varlığı alkol bağımlılığı tanısı koymak için yeterli olmaktadır.

1.Tolerans gelişmesi: İstenen etkiyi sağlamak için kullanılan alkol miktarının artmış olmasıdır. 2.Yoksunluk belirtileri: Alkol kesilmesi ile ortaya çıkan terleme, titreme, uykusuzluk, huzursuzluk, bulantı, geçici görsel, dokunsal veya işitsel algı bozuklukları gibi belirtilerin ortaya çıkmasıdır. 3.Tasarlandığından daha uzun süre ve yüksek miktarlarda alkol alınır. 4. Alkol kullanımını bırakmak ya da denetim altına almak için istek duyma ve boşa çıkan çabalar vardır. 5. Alkolü sağlamak, kullanmak ya da etkilerinden kurtulmak için çok fazla zaman harcama 6. Alkol kullanımı nedeni ile önemli toplumsal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azalması ya da tamamen bırakılması 7. Alkolün neden olabileceği fiziksel ya da psikolojik sorunların olmasına rağmen alkol kullanımını sürdürme Alkol kullanımınızın ne düzeyde olduğunu, sorunlu bir kullanım olup olmadığını tespit etmek içinalkol kullanım bozuklukları saptama ölçeğini (AUDIT) uygulayabilirsiniz.
1 5 1
2012-12-12T19:38:10+02:00

Alkolizm, Alkollü içkilere kişinin fiziki ve psikolojik sağlığına zarar verecek şekilde olan aşırı tutkunluk. Alkolizm sorunu olan kişiye ise alkolik denir. Alkolik, alkolün kendisine zararlı olduğunu bildiği halde içmekten kendini alamayan kişidir. Alkolizm, alkol alımının bağımlılığa dönüştüğü bir hastalıktır.

Genellikle alkole karşı düşkünlüğün başlaması, sinir gerginliğini yok etmek için içme ihtiyacının duyulmasıyla olur. Bunun arkasından yalnız olunduğu zaman alkole meyil ve uzunsarhoşluk devreleri gelir. Normal alkol alımının üzerinde, uzun süre boyunca yüksek oranlarda alkol alımı gerçekleşir.

Alkole alışkanlık kazanmış kişinin kontrolü kaybetmesi ve davranışlarını özürlerle kapatmak istemesi kritik devrede olduğunun işaretleridir. Saldırgan olur, içki depolar ve sabahları alkol alma alışkanlığını kazanır. Bu noktadan sonra işini de ihmal etmeye başlar ve kendisinde titremeler, düşünme yetersizliği baş gösterir. Alkol alışkanlığının soya çekime bağlı olduğu söylenmişse de bugün bütün dikkatler olayın psikolojik ve sosyal (toplumsal) sebeplerine çevrilmiştir.

Konu başlıkları   [gizle]  1 Bağımlılığın Belirtileri 2 Alkolün etki ve zararları 3 Tedavisi 4 Alkol testi Bağımlılığın Belirtileri [değiştir]

Bağımlılığın ön işaretleri:

Her gün aynı şekilde içki içilir. Sınır konur ama bu sınır aşılır. İçkinin içilmediği faaliyetler bırakılır. İçkiden kaynaklanan sorunlar yaşanır ama bunlar fark edilmez ve/veya yapmasına izin verilir. Aynı etkiyi yapması için daha fazla içkiye gereksinim duyulur.

Bağımlılığın ileri işaretleri:

Uyku sorunları yaşanır. Sabahları sinirli, hasta, terlemiş veya titreyerek uyanır. Uyandıktan sonra üç saat içinde içki içilir. Bazen aşırı çekilme belirtileri yaşanabilir: Kişiler içki içmeyi bıraktıktan saatler veya günler sonra sara nöbetleri yaşayabilir, bilinçlerini yitirebilir, bazen kollarda ve bacaklarda çekilme hissedilebilir, nefes kesilebilir, kişi sayıklayabilir, nerede veya kiminle olduklarını bilmeyebilir ve sanrı görebilir.  
1 5 1