Cevaplar

2012-12-12T19:32:11+02:00

Cemaat topluluk, kalabalık.Namaz kılmak, vaaz veya mevlid dinlemek için bir araya gelmiş kimselerden meydana gelen topluluk. Aynı dinden veya soydan insanların topluluğuna da cemaat denir: İslam cemaatı, Mûsevi cemaati gibi. Tarihte yeniçeri ocağı, saray gibi yerlerde çeşitli hizmetlerin yürütülmesiyle görevli çeşitli topluluklara da cemaat ismi verilmiştir. Tarihte yeniçeri ocağı, saray gibi yerlerde çeşitli hizmetlerin yürütülmesiyle görevli çeşitli topluluklara da cemaat ismi verilmiştir.

Bütün Müslümanlar için "İslam cemaati" denilmiştir. Ümmet kelimesiyle eş anlamlıdır. Peygamber efendimiz cemaat kelimesini sık sık söylemiş, İslamiyeti yayarken komşu hükümdarları İslam cemaatine katılmaya çağırmıştır. Hadis-i şeriflerde buyruldu ki: "Cemaatten bir karış bile ayrılan kişi, İslam bağını boynundan çıkarmıştır."; "Cemaatten bir karış ayrılan ve o halde ölen kişi, cahiliye ölümü ile ölür."; "Allahü tealanın rahmeti (yardımı) cemaat üzerinedir."; "Ümmetim dalalet üzerinde birleşmez."

Allahü teala Âl-i İmran sûresinin yüz üçüncü ayet-i kerimesinde mealen buyurdu ki: "Hepiniz Allahü tealanın ipine sarılınız. Fırkalara bölünmeyiniz." İslam alimlerinden bazıları, Allahü tealanın ipi, "cemaat, birlik" demektir dediler.

İslam dininde namazların cemaatle kılınması, Peygamber efendimizin mühim (kuvvetli) sünnetidir. Müminin cemaate tabi olması lazımdır. Hatta cemaatle kılınan namazın sevabı yalnız kılınandan yirmi beş veya yirmi yedi derece daha fazladır. Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerde buyurdu ki: "Cemaatle kılınan namaza yalnız kılınan namazdan yirmi yedi kat fazla sevap verilir." ve "İyi bir abdest alıp, mescitlerden birine cemaatle namaz kılmak için gidenin, Allahü teala, her adımına bir sevap yazar ve her adımında amel defterinden bir günahı siler ve Cennet’te onu bir derece yükseltir."

Namazda en az iki kişiden birinin imam olması ile cemaat meydana gelir. Cuma ve Bayram namazları için cemaat şarttır.

Cemaatle kılınan namazda kendisine uyulan kimseye "imam" denir. İmamlığın ve buna uyup cemaat olmanın şartları vardır. Bunlar ilmihal kitaplarında uzun anlatılmaktadır. Hasta, felçli, bir ayağı kesik olan, yürüyemeyen ihtiyarların ve amanın cemaate gitmesi şart değildir.

Regaib, Berat ve Kadir gecelerinde kılınan nafileler cemaatle kılınmaz. Vitir namazı, Ramazan ayında cemaatle kılınır. Başka zamanlarda yalnız kılınır.

Cemaatle namaz kılmanın hikmetinden birisi de cemaatten birinin namazı kabul olursa, onun hürmetine diğerlerinin namazı da kabul olur.

Özür hali müstesna, cemaate devam etmek iman alametlerinden sayılmıştır. Cemaatle kılınan namaz, Müslümanlar arasında birlik ve beraberliği sağlar. Sevgi ve bağlılığı artırır. Cemaat toplanıp birbirleriyle sohbet ederler. Dert ve sıkıntıları olanlar, hastalar bu sayede kolayca ortaya çıkar. Cemaat, Müslümanların tek kalb, tek vücûd gibi olduklarının en güzel nümûnesidir.

Namaza dair cemaatin fazileti ile ilgili hadis-i şeriflerden bazısı şöyledir:

Cemaatle namaz kılan, günün tamamını ibadetle geçirmiş sayılır.

Camiye devam edenin imanlı olduğuna şahitlik ediniz.

0
2012-12-12T19:32:22+02:00

CUMA NAMAZI BAYRAM NAMAZI CENAZE NAMAZI OLABİLİR

0