Cevaplar

2012-12-12T19:39:50+02:00

http://saglikbilgini.com/insanin-cevreye-verdigi-zararlar-ve-alinmasi-gereken-onlemler.html sayfasında detaylı bir şekilde anlatılıryor

0
2012-12-12T19:40:10+02:00
Biriken çöpler hemen kaldırılmalı, gerekli çöp kutularına atılmalıdır. Kanalizasyondaki patlamalar hemen ilgililere bildirilmelidir. Zararlı hayvanların, böceklerin özellikle, karasinek ve sivrisineklerin üreyip çoğalmaları engellenmelidir. Akarsular ve durgun sular, insan ve hayvan atıkları ile kirletilmemelidir. Yakıtların tam yakılması sağlanmalıdır. Böylece hem enerji kaybı, hem de hava kirliliği önlenmiş olur. Gereksiz yere araçlar kullanılmamalıdır. Denizlere çöp (özellikle plastik maddeler) atılmamalıdır. Sokağa kesinlikle çöp atılmamalıdır.
Doğa zenginliklerimiz her geçen gün azalmaktadır. Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Günümüzde küresel ısınma ile iklim farklılıkları meydana gelmeye başlamıştır. Bu kirlenmeler sonucunda canlı türleri tükeniyor, ormanlar azalıyor, denizler ve akarsular kirleniyor. Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Cam şişenin doğada 4000 yıl,Plastiğin 1000 yıl,kola kutusunun 20-100 yıl, Sigara filtresinin 5 yıl kaldığı çevreciler tarafından tespit edilmiştir. İnsanlar bu durumda tedirgin olmaya başladılar. Doğanın korunması zorunludur. İşte bu sebeplerle Çevre Koruma Haftası ile çevre bilinci aşılanıyor ve çevreyi koruma adına bir şeyler yapanın zamanı geldiği anlaşılıyor.
2 5 2