Cevaplar

2012-12-12T19:53:38+02:00

FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ
İstanbul Boğazı, Avrupa ile Asya kıtalarının birbirine en çok yaklaştığı yerdir. İki kıtanın
birbirine bu kadar yaklaştığı “denizin nehir, nehirin deniz” olduğu bu yerde karşıdan karşıya kolayca
geçebilme fikri çekiciliğini yüzyıllar boyunca korumuştur. Bilinen en eski Boğaz Geçişi, M.Ö. 511
yılında İskit seferine çıkan Pers Kralı Darius’un 700 000 kişilik ordusunu Anadolu’dan Trakya’ya
geçirmek üzere gemilerin yan yana getirilmesi suretiyle oluşturulan, yüzer köprü ile sağlanmıştır.
Sonraları boğazın bir köprü ile geçilmesi konusunda mühendisler zaman zaman değişik
projeler hazırlamışlarsa da bunlar hep fantezi tasarı olarak kalmıştır.
20. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul kentleşmesinin hızla gelişmesi, kentin yerleşim
durumunun özelliği ve Avrupa-Asya arasındaki büyük trafik artışı Boğaziçine köprü yapılmasını
zorunlu kılmıştır. Yapımına 1970 yılında başlanan ve 29 Ekim 1973 yılında tamamlanarak hizmete
açılan Boğaziçi Köprüsü ile Çevreyolu, Avrupa ve Asya arasında ilk sabit bağlantı olarak Türkiye
ulaşım ağının çok önemli bir halkasını oluşturmaktadır.
Ancak, projenin hizmete girişinden sonra, gerek ülkenin ekonomik koşullarına gerekse
İstanbul çevresindeki hızlı gelişme ve nüfus artışına bağlı olarak Çevreyolu ve Boğaziçi
Köprüsünün trafiği beklenin çok üstünde bir artış göstermiş 1974 yılında Boğaziçi Köprüsünün ilk
hizmet yılı için 32 520 araç/gün olan günlük ortalama araç trafiği 1987’de 14. hizmet yılında normal
kapasite limitini aşarak 130 000 araç/gün değerine yükselmiştir.
Trafiğin olağanüstü artışı Boğaziçi Köprüsünde hizmet seviyesini düşürmüş ve trafik
akışının sağlıklı bir biçimde olmasını engellemiştir.
Mevcut köprüde sıkışıklığı gidererek, trafik akışını rahatlatmak, hem de Avrupa ve Anadolu
Otoyollarını daha yüksek kapasitedeki bir çevreyolu ile bağlamak amacı ile yapılan Fatih Sultan
Mehmet Köprüsü İstanbul Boğazının iki yakasını birleştiren ikinci önemli bağlantı olmaktadır.

1 3 1
2012-12-12T19:54:17+02:00

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Boğaz’a inşa edilecek üçüncü köprünün hazırlanmış ilk taslak projesini açıkladı. Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre Yıldırım, dünyada bazı ‘ilk’lerle anılacak üçüncü köprünün mimarının da Fransız olduğunu dile getirdi. Bakan Yıldırım, İçtaş-Astaldi ortaklığının, 10 yıl 2 ay 20 gün işletme ve yapım süresiyle en iyi teklifi verdiği üçüncü köprü ihalesini ‘onay’ladığını belirterek, en kısa sürede yüklenici İçtaş- Astaldi ortaklığını sözleşmeyi imzalamak üzere davet edeceklerini söyledi. Bakan Yıldırım, köprünün konsept tasarımının Fransız Michel Virlogeux olduğunu belirtirken, altı ay içinde köprünün ayaklarını dikmeye başlayacaklarını vurguladı.

En büyük farkı yatık askılar

Yıldırım, üçüncü köprünün de Boğaz’daki diğer iki köprü gibi “asma” olacağını belirterek, “Bu da asma; ama asma şekli farklı. Bu anlamda diğerlerinden en temel farkı, yatık askılarıdır. Yatay kablolar bulunuyor. Bunlar, köprüye gelecek ağır yükü taşıyacak nitelikte olacak” değerlendirmesinde bulundu. Asma köprünün bazı ‘ilk’lerle de anılacağını kaydeden Bakan Yıldırım, “Üçüncü köprü, üzerinde raylı sistemi bulunduran dünyanın en uzun asma köprüsü olacak” dedi. 8 otoyol, 2 de raylı sistem olmak üzere 10 şeritten oluşacak 3. köprüde raylar daha sonradan döşenecek.

İsmini söylemek için henüz erken

Bakan Yıldırım, üçüncü köprüye verilecek adla ilgili soruyu da “Hele bir köprü inşaatı başlasın ve belli bir aşamaya gelsin. Ondan sonra bir isim verilir. Şimdi çok erken” sözleriyle yanıtladı. Yaklaşık maliyeti 4.5 milyar TL düzeyinde hesaplanan üçüncü köprünün 2015 yılı sonunda hizmete açılması hedefleniyor. İçtaş İnşaat- Astaldi Ortak Girişim Grubu’nun, ihale sözleşmesi gereği projeyi 36 ayda tamamlaması gerekiyor.

Kaynak: yapi.com.tr
Kategoriler:Haber Etiketler:3.köprü, Haber
3.Köprünün Yapımı ve İşletmesi İçin Verilen Teklif Maliyetini Karşılayacak mı?
Haziran 4, 2012 cemkafadar    Yorum yapın

Üçüncü Köprü’nün yapımı ve işletmesi için verilen 10 yıl 2 ay 20 günlük teklifin, 4.5 milyar liralık maliyeti karşılamayacağı ileri sürülüyor

İSTANBUL Boğazı’na 3’üncü Köprü’nün yapımını da içeren ‘Kuzey Marmara Otoyol Projesi’nin Odayeri-Paşaköy kesiminin ihalesinde IC İçtaş-Astaldi’nin teklif ettiği 10 yıl 2 ay 20 günlük yapım dahil işletme süresi, “amorti” tartışmalarını da gündeme getirdi.

İhaleyi kazanan ortaklık ile Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu’nun verdiği 14 yıl 9 ay 4 günlük teklifin arasında 4 yıl 7 ay fark bulunması, yatırımın geri dönüş süresini de tartışmaya açtı. 4.5 milyar liralık (2.5 milyar dolar) inşaat maliyetini, getirinin karşılamayacağı ifade ediliyor. IC İçtaş-Astaldi ise, bu sürenin makul olduğunu vurguluyor.

İtalyan Astaldi’nin yetkilileri, Astaldi’nin kredibilitesinin yüksek olması ve İtalyan bankalarından sağlanacak kredi faizinin Türkiye’deki kredi faizlerine göre daha düşük olmasının maliyet avantajı sağlayacağını ifade ediyor.

İşletmeye 7 yıl kalıyor

IC İçtaş-Astaldi yetkilileri, önceki gün yaptığı açıklamada finansman için yerli ve yabancı bankalarla görüşüleceğini, inşaatı ne kadar kısa sürede bitirirlerse, o kadar avantajlı olacaklarını söyledi. IC İçtaş-Astaldi’ye yer teslimi yapıldıktan sonra 10 yıl 2 ay 20 günlük süre başlayacak. 2015’te hizmete açılması öngörüldüğü için sürenin 3 yılı inşaata ayrılacak. Ortaklık, 6 aylık kredi bulma süresini de aşmazsa, 7 yıllık işletme süresi kalıyor.

İtalya’dan düşük faiz

10 yıl 2 ay 20 günlük yapım ve işletme süresinin, yatırımı nasıl amorti edeceğini sorduğumuz Astaldi yetkilileri, şu açıklamayı yaptı: “14 yıl 9 ay 4 günlük teklifi veren konsorsiyum, tamamen Türk şirketklerinden oluşuyor. Türk bankalarının uyguladığı kredi faiz oranları yüzde 8-9 civarında, yurtdışında ise kredi faizleri daha düşük. İtalyan bankalarının uyguladığı faiz yüzde 4-5 seyrediyor. Kredi faizlerinin arasındaki 5 puanlık farkı hesaplarsanız, yatırımın kendini nasıl amorti edeceği ortaya çıkar. Yurtdışında İtalyan Astaldi’nin kredibilitesinin yüksek olmasını ve finansman avantajını kullanacağız. İzmir otoyol projesinde de 24 ay teklif verdiğimizde aynı şeyler söylenmişti.”

Kendi hesabımızı yaptık, piyasa faizlerini ele aldık

14 yıl 9 ay 4 günlük teklif veren Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu’ndan Limak’ın Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, 5 firma olarak biraraya gelip maliyet hesabı yaptıklarını belirterek, “Biz kendi hesabımıza göre bir teklif belirledik. Köprüden geçecek araç sayısını da devletin verdiği garantiye göre hesapladık, daha fazlasını öngörmedik. İnşaatı ne kadara mal ederiz, gelirler, operasyon giderleri ve vergileri hesapladık. Finansman hesabını da piyasa faizleri üzerinden hesap ettik. Kazanan firma, başka türlü hesaplamıştır. İki modeli karşılaştırmak gerekir. Ancak bu tip rakamların çıkması da Türkiye için önemlidir.”

3.3 milyon liralık garanti var

İHALE kapsamında devlet 3’ncü köprüden 135 bin aracın geçmesini garanti ediyor. Köprü geçiş bedeli olarak belirlenen 3 dolar+KDV hesaplandığında, hiç araç geçmezse ortaklık devletten yılda 480 bin dolar alacak. İşletme süresinin 7 yıl olduğu da hesaplanırsa, bu rakam 3.3 milyon liraya çıkıyor.

İhaleye giren firmalar yetkin ve tecrübeli hesap yapmışlardır

TÜRKİYE Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, ihaleye teklif veren firmaların yeterince tecrübeli firmalar olduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Tekliflerini hesaplarken de tüm detayları incelemiş ve buna göre bir rakam ortaya çıkarmışlardır. 

0