Arkadaşlar,bn 7. sınıfa gdyrm teknoloji tasarım dersi için kare daire ve çizgiyi 3 boyutlu hale getirip birimler yapıcaz. sizce neler yapabilirim .??? Örnek: KAre:küp yapmak Çizgi:bbir A-4'ü katlayıp boru şeklinde 3 boyutlu hale getirmek vb.

20 puanlık soru lütfen doğru cvp verin boşuna yorum yazmayınn....

2

Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-10-01T19:46:08+03:00

bak kare küp dışında silindir koni de yapabiirsin yada bir sürü küp yaparsın sonrada birleştirip bir şekil yaparsın geometrik şekilleri kullan..

6 2 6
2012-10-01T21:45:23+03:00

Birimden bütüne etkinliğini diyorsun. Benim şöyle bir araştırmam vardı:
 

Düzen Kuşağı

DÜZEN KUŞAĞI: Öğrencinin tasarım anlayışını oluşturmak için çeşitli objelerle anlatım, gösteri ve uygulamalar yapılır. Düzen Kuşağı’nın 6. Sınıf etkinliği Birimden Bütüne’dir.

BİRİMDEN BÜTÜNE: Değişkenliği olmayan temel biçimler (Kare, Daire, Çizgi) kağıt veya kartona çizilir. Seçilen ve çizilen öge katlanır ve bir birim elde edilir. Bu birimler kesilir ve tekrar sistematik olarak birleştirilir ve bütün oluşturulur. Yani çizilen kareler kesilir ve bunlardan biçimsel ve estetik bir bütün elde edilir.


İLK ADIM: Burada amaç sorularla düşünmeye ve araştırmaya yönelik çalışmalardır. Örnek uygulamada öğretmen eline bir kağıt alır ve bunun şekil alma ve daha işlerlik kazandırma olanaklarını soru-cevap şeklinde tartışarak sonuca ulaşılır. Burada yaşamdaki olaylara farklı açıdan bakma, tekrar, ritim, uyum, düzenden yola çıkılarak 3 boyutlu tasarım çalışmalarının ZİHİNSEL temeli oluşturulur.

DÜZEN OLUŞTURALIM: Öğrenciler yakın çevreden yararlandıkları hazır birimleri kullanarak, bireysel etkinlik yaparlar. Önce denemeler, aramalar bunun için de öğrenci yönlendirilir. Amaç Eldeki birimin çoğaltılması ve bunda farklı uyum, estetik ve yorumlar aranır. Yani kim ne kadar seçtiği malzeme biriminden yola çıkarak farklı bütünler elde edebiliyor bunun için de yönlendirme yapılır. Bu çalışma öğrenci bazında bireyseldir. Öğrenci düşüncelerini formdaki bölümlere yazar.

Düzen Kuşağında Neler Yapılır? :

*Yapılan çalışmalar özgün yapılır.

*Kare, daire ve çizgiden yola çıkarak birim, birimden modül, modülden bir bütün elde edilir.

*Etkinlik sürecinde yapılan tüm çalışmalar kayıt altına alınır. Yani tasarım günlüğü ve etkinlik süreci yazılır.

*Bireysel çalışmalarda yazılanlar ürün dosyasına konur.

*Grup çalışmaları sergi düzenine uygun yapılır. Büyük boy bir fon kağıdına tüm etkinlik süreci, tasarım günlüğü, grup adi, grup üyeleri, modülün maketi vb. çalışmalar yapıştırılır.

*Yapılan çalışmaların teknolojik bir değeri olup olmadığı ya da bir teknolojik değere benzetilir.

*En sonda grup sözcüsü ve grup üyeleri konuyu anlatır.

 

6 4 6