Cevaplar

2012-12-13T18:13:00+02:00

Alçak gönüllülük tam anlamıyla kibir ve gururun karşıtıdır..Yetersizlik,korkaklık ve güvensizlik değildir..İnsanın kendini küçük görerek alçaltması da değildir..İnsanın
kendi değerlerini,yeteneklerini,olumlu ve olumsuz yanlarını iyice bilerek;kendini olduğundan başka türlü görmemesi ve göstermeye kalkışmamasıdır..
Alçak gönüllülük,benlik tutkusundan kurtulmayı bilmek,gösterişe değil öze önem
vermek,gereksizcesine övünmemek,övülmeyi de beklememektir..İnsanın gerçekten
alçak gönüllü olabilmesi için önce kendine karşı dürüst olması sonra da karşısındakilere karşı dürüst olması gerekir..Alçak gönüllü kişiler aynı zamanda mütavazi kişilerdir..
Şimdi biraz kendimizden bahsedelim..Acaba ne kadar alçak gönüllüyüz..Kibirimiz veya
gururmuz alçak gönüllüğümüzü bastırıyor mu?Alçak gönüllü olmak ne kaybettirir..
Hepimiz alçak gönüllüğün anlamını biliriz ama uygulamada varmıyız...Akşam yatarken çocuğumuzla çocuk olabiliyor muyuz?Ya da evimize misafir gelen cadı kaynanamızı ne kadar tebessüm edebiliyoruz..?Her hareketine ne kadar hoş karşılayabiliyoruz...
Sabah yolda gördüğümüz her hangi birisine gülümsemek çok mu zor?Yürüyen yaşlı
birini yardım etmek,gönlünü almak çok mu zor..?Çok zengin olmak birisine yardım etmemizi,gönlünü almamızı engel mi?Çok güzel olmak karşımızdaki insanın karşısında böbürlenmemizi mi gerektirir..Alçak gönüllü olmakla,birilerini yardım etmekle ne kaybederiz...Kendi çıkarımız için mi yardım etmeli birilerine? Niye içimizde hırs var? benim bildiğim bukadar internetten alıntı değil yardım edebildiysem ne güzel.

 

0