Cevaplar

2012-12-13T18:47:48+02:00

rahim Öztürk’ün arkadaşı İkbal Baş bizlere eşlik etti.

Akşam üzere Mardin’e vardığımızdan açılışı yöreye özgü pilav, karnına saplanmış tavuk (!), patlıcan, zeytinyağlı sarma, dolma, cacık ile yaptık. İkbal kardeşimizin babası ve abisi ile özelde kaldığımız yer Estel, genelde ise bölge üzerine sohbet ettik. Burada daha çok zengin Araplar yaşıyor ve Midyat Belediye Başkanı da Arap kökenli biri. Yolları düzgün ve civardaki evler lüks. Kendine özgü tarihi ve doğal güzelliğiyle ayrı bir konuma sahip Midyat.

Midyat’a tekrardan geleceğim… İki gün boyunca, bir an bile bizlere hizmetten geri durmayan İkbal’in, gelenekten gelen büyüklere saygı ve otoriteye itaati, baba ve abisi ile arasındaki iletişimi dikkate değerdi. Günümüz modern aile yaşamında bu gibi geleneklerin hızla ortadan kalkarak iletişim tarzı ve kültüründe büyük değişikliklerin yaşandığına gün geçtikçe daha çok şahit oluyoruz.

Batman… Sabah erkenden Midyat’tan yola çıkarak bir saat içerisinde Hasan Keyf’e vardık. Midyat’ın tersine yollarda toz-toprak birbirine karışıyor, karşıdan gelen araçlar net görünmediğinden bu durum trafik kazalarına yol açabiliyor.

Saat 08:30 suları idi.

1 1 1