Cevaplar

2012-12-13T19:58:08+02:00

 Helenlerden çok önce Batı Anadolu'da Pelasglar ve Luvi halkı yaşardı. O zaman Bergama'nın adı Parg-a-uma idi. Perg=Berg Arapçadaki Burç anlamına geliyor, kale demektir. Uma ise, “halk” demektir

       Pergamon adı ise, Helenleşmenin başlamasıyla dönüşen bir kelimedir. Bugün Bergama adı aslında ilk kullanılışı olan Pargauma'ya daha çok benzer.

       Bir de bazen Bergama adının Parşömen kelimesinden geldiği söylenir ama tam tersine parşömen aslında Bergama'dan gelir. Deriye yazı yazmayı geliştiren Bergama Krallığı papirüsten sonra daha kullanışlı bir kâğıt bulmuştu, buna "Bergama Kağıdı" anlamına gelen parşömen adını verdiler. Son bir kaç yıldır Bergama'da parşömen yeniden üretilip üzerine resimler yapılıyor ve hediyelik eşya olarak satılıyor.

   

BERGAMA TARİHİ

       Pergamon, Kuzey Ege’de Kaikos (Bakırçay) Irmağı’nın doğu-batı yönünde uzandığı graben vadisinin kıyısında yer almaktadır. Kuzeyde Pindasos (Kozak), güneyde Asperdenon (Yund) Dağları ile çevrili olan kentin doğusunda Selinos, batısında ise Ketios çayı uzanmaktadır.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-13T19:58:11+02:00

Bergama: Harabeleriyle ünlü turistik yer. Eski adı, Pergamon.

Helenistik Çağ’da Anadolu’da bulunan devletlerin en ünlüsü Bergama Krallığı’dır. M.Ö. 263′ten M.Ö. 133′e kadar devam eden bu krallık döneminde Bergama şehri dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biri oldu. I. yy.da Roma İmparatorluğu’nun eline geçtikten sonra da eski ününü daha bir süre devam ettirdi, ama giderek geriledi ve bir kalıntılar şehri haline geldi.

Eski Kentin Bulunuşu

Bergama, Bakırçay’m denize döküldüğü yerden 30 km içeride, şimdiki Bergama kasabasının yakınında 300 m yükseklikteki bir tepe üzerine kurulmuştu. 1874′te buralarda dolaşan bir Alman yol mühendisi bazı eski eser kalıntılarına rastlayınca arkeologların gözü buraya çevrildi. Alman Arkeoloji Enstitüsü 1878′den 1913′e kadar burada kazılar yaptı, ama çıkan eserlerin hepsini Berlin’e götürdü.

Bergama Akropolis’i daha sonra ortaya çıkarıldı. Roma çağından kalma Asklepieion, İzmir yolunun bugünkü Bergama’ya ulaştığı yerden 1,5 km batıdadır; burası 1928-1932 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Bergama Zeus Tapınağı’nın şimdi Bergama’da yalnız temel izleri kalmış, sunağın aslı Berlin’e götürülerek orada yeniden kurulmuş ve tamamlanmıştır.

Turistik Bergama

Bergama doğal güzelliği ve tarihî eserleriyle dünyaca ün yapmış bir yerdir. Her yıl mayıs ayının son cuma günü Bergama Kermesi yapılır. Kasabadaki Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nden başka açıkhavada bulunan büyük kalıntılar da görülmeğe değer güzelliktedir. Açıkhava tiyatrolarının en küçüğü restore edilmiştir ve 4 500 kişi alır. Akropol’de birçok tapınak, stadyum, gimnazyum, amfiteatr (15 000 kişilik açıkhava tiyatrosu) bulunur. Asklepieion’daki kutsal koridor Akropol’de görülen azametli tiyatro ve tapmak harabeleri, güzelim sütunlar gibi, görenleri hayranlık içinde bırakır.

Bergama’da Asklepieion, M.S. II. yy.m en ünlü sağlık yurtlarından biriydi.

Burada hastalar, çevrede yetişen şifalı otlarla yapılan ilaçların yanı sıra, telkin yöntemleriyle, su ve güneş banyosuyla, tiyatro temsilleri ve konserler yoluyla da tedavi edilirdi.

         
0