Cevaplar

2015-06-29T16:13:42+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Aslında bunları komposizyon şeklinde değilde biraz maddeye dökersek daha sade ve okunaklı olur. 

1- osman bey adına yapılan fetihler gönllü türkmen beylikleri ile gerçekleştirilmiştir.
2- ilk osmanlı parası olan SİKKE osman bey döneminde bastıtılmıştır. 
3- ilk vergi vermek zorunda olan kişileri belirlediler ve vergi verilmeye başlandı  ( düzensiz şekilde  ) 
4- osman bey babası ertuğrul gazıden aldığı 4.800 km kare toprağı oğlu orhan beye 16,000 km kare olarak devretti 
5- ertuğrul gazinin vefatı üzerine kayı obasının reisi olarak seçildi 
6- osman bey kastamonudaki çobanoğulları beyliklerinin yıkılışına kadar bağlı kaldı ( 1291 ) 
7- Bu tarihten itibaren Osman Bey, Türkiye Selçuklularının uç beyi haline geldi. Türkiye Selçuklu Sultanı III. Alaeddin Keykubat'ın İlhanlı hükümdarının yanına götürülüp gözaltına alınması üzerine, Anadolu'da ortaya çıkan otorite boşluğundan yararlanan Osman Bey, topladığı beylik kurultayı kararı ile 1299'da bağımsızlığını ilan etmiştir. 
8- 
Anadolu Türk Beylikleri ile iyi geçinme siyaseti izleyen Osman Bey, Anadolu'da dini ve siyasi güçleri olan Ahilerin lideri Şeyh Edebali'nin kızıyla evlenerek bu teşkilatın da desteğini sağladı.
9- osman bey beyliğinin başına geçti sıralarda , bizans içte ve dışta bazı sorunlarla uğraştığı için anadolu topraklarıyla ilgilenemiyordu . bu dönemde bizans ın marmaranın doğusu ve güneyinde bulunan bursa , bilecik , iznik  ve izmit gibi önemli merkezler bulunuyordu. 
10- osman bey bu bölgede  bulunan ve merkezi dinlemeyen bizanslı tekfurlardan ( bizanslı valiler ) karacahisar , yarıhisar ve inegölü aldı. 
11- osman beyin tekfurlardan aldıkları kaleleri izmite kadar genişleterek genişlemeye başlaıştır. 
12- mudanyanın 1312 yılında fethi ile bizansın bursa ile bağlantısı kesilmiş fakar , osman beyin bu sırada hasta olması bursanın fethini geciktirmiştir. 
13- 1326 yılında orhaneli kalesi alındıktan sonra bizanstan yardım alma ünidini kesen bursa tekfuru şehri osmanlılara teslim etmiştir. 
14- burasnın alınmasından kısa bir süre önce vefat eden eden osman bey vasiyeti üzerine burasya gömülmüştür. 
1 5 1