Cevaplar

2012-12-13T21:28:19+02:00
Ana Sayfam Hakkımda Bloglarım Mesajlarım Galerilerim Blog Yorumlarım   TURKAY KORKMAZ http://blog.milliyet.com.tr/turkaykorkmaz 30 Haziran '12 Geri ileri   KategoriDil EğitimiOkunma Sayısı704  Paragrafın Yapısı, Adlandırılması  

29.KARTAL KÜLTÜR FESTİVALİ,3. KARTAL KİTAP FUARI, KARTAL KENT KONSEYİ STANDI, TÜRKAY KORKMAZ, NURULLAH CAN

         Bir düzyazıda giriş, gelişme, sonuç bölümleri bulunur. Bu bölümlerin taşıdığı özellikler ayrıdır. Giriş paragrafı konuyu, gelişme paragrafları yardımcı düşünceleri, sonuç paragrafı da anadüşünceyi  içerebilir.

        Bu durum bir düşünce birimi olan paragrafta da vardır.Paragrafta ilk tümce giriş tümcesi olup konuyu,sonuç tümcesi ise anadüşünceyi taşıyabilir. Giriş ve sonuç tümceleri arasındaki tümceler ise yardımcı düşünceleri içeren tümcelerdir. Bunu örnekleyelim:                                               

         “Divan Bahçesi’ne bakmadan geçmemeli. Çünkü bu bahçenin saçtığı kokular, zamanla bütün bir halkın kavrayış gücünü belli belirsiz, yavaş yavaş derinden etkilemiş, beslemiş ve geliştirmiştir. Bu bahçede Türkçe öylesine yerinde, öylesine güzel ve ustaca kullanılmıştır ki, her söz bir söyleyiş güzelliği, bir anlam bütünlüğü ve yoğunluğu kazanmıştır. Kimi zaman bu bahçenin çimenleri size garip, çiçekleri biraz tuhaf gelebilir; ama her zaman düzeni ve görünümü çok güzel, anlamlı ve ustaca olmuştur.”                     

                                                                                        (Nurer Uğurlu, Divan Bahçesi , s.6) 

          Yukarıdaki örnek paragrafta koyu yazılar “giriş, sonuç”  tümcelerini göstermektedir.Giriş konuyu, sonuç tümcesi anadüşünceyi içermektedir. Diğer tümcelerdeyse   konunun değişik yönlerini ele alıp anadüşünceyi destekleyen yardımcı  düşünceler bulunmaktadır.

         PARAGRAF TÜRLERİ     

        Paragraflar, düzyazıda üstlendiği görev ve içerikleri  yönünden    başlıca iki türe ayrılır:

1 . İşlev yönünden

2 . İçerik yönünden

        İŞLEV YÖNÜNDEN PARAGRAF TÜRLERİ 

          Düzyazı ya da yapıttaki yerine, işlevine göre “giriş, gelişme, sonuç” paragrafı olarak üç tür paragraf bulunmaktadır.

.Giriş paragrafı : Konunun ele alındığı yazının ilk paragrafı.

.Gelişme paragrafı : Anadüşünceyi destekleyen yardımcı düşünceleri içeren paragraf ya da paragraflar.

.Sonuç paragrafı : Anadüşüncenin de işlenebildiği yazının son paragrafı. 

.Geçiş Paragrafı   : Bir yapıtın bölümleri arasında ya da dergi ve gazetelerde yayımlanan dizi düzyazılarda bağlantı kurmak, geçişleri sağlamak için giriş paragrafının önünde yer alan bir paragraf türüdür. Daha önce yayımlanmış düzyazıdan söz ederek düzyazının içeriğini duyurur. Geçiş paragrafından sonra yer alan giriş paragrafı düzyazının ilk paragrafı özelliğini korur.Bu, özel bir durumdur. 

          İÇERİK YÖNÜNDEN PARAGRAF TÜRLERİ                                                                              

         Paragraflar içerdiği özelliklere göre şöyle adlandırılır :      

.Olay paragrafı  :  Bir olayın konu edinildiği paragraftır. Olay betimleme, öyküleme ya da başka anlatım biçimleriyle düşünceyi geliştirme yöntemlerinden de yararlanarak işlenir.

.Betimleme paragrafı : Konunun resmi sözcüklerle yapılarak okura sunulur. Okur bir tablo karşısında olduğunu paragrafı okuduğunda algılar. 

.Açıklama paragrafı : Konuyla ilgili bilgi verme,  konuyu 

0