Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-12-13T21:28:25+02:00

Genleşmenin olumsuz etkilerinin yanında olumlu etkileri de mevcuttur. Mesela hastaların tedavisinde vücut ısısını ölçmeye yaramasından tutun da odaların sıcaklığının ölçülmesini sağlayan termometrenin yapımında tamamen genleşmenin yararı görülmektedir. Sıvıların genleşmesinden yararlanılarak yapılan termometre de sıvı olarak kullandığımız civa yerine katı bir madde kullansaydık sıvı kadar hızlı genleşemeyeceğinden ötürü tam olarak bir değer ölçemeyecektik.

Diğer bir örnek ise, ağzı sıkışmış olan bir cam kavanozu sıcak suyun içerisine koyarak kapağını rahatlıkla açabiliriz. Sebebi ise metalin camdan daha hızlı genleşmesinden ötürü cam ile aynı derecede ısıtılmasına rağmen metal daha çok genişleyeceğinden rahatlıkla metal kapak yerinden oynatılabilir.

3 3 3
2012-12-13T21:28:29+02:00

Genleşme ve Büzülmenin Olumsuz Etkileri
Katı cisimler ısıtılır ve aniden soğutulursa çatlayıp kırılabilir.
Metal ve metalden yapılmış cisimler, ısı aldıklarında genleşir. Böyle cisimler, genleşmek için uygun yer bulamazsa eğilip bükülür, kırılır.
Genleşme oranı dikkate alınmadan çekilmiş elektrik ve telefon tellerinden kışın kopmalar,yazın sarkmalar görülür.
Demir yolu rayları, ısının etkisi düşünülmeden döşenirse eğilip bükülür ve kazalara neden olur.

Genleşme ve Büzülmenin Olumlu Etkileri
Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometreler, sıvıların genleşmesinden yararlanılarak yapılmıştır.
Genleşme oranı farklı iki metalin kullanıldığı metal çiftlerinden yararlanarak termostat yapılır. Termostat, buzdolabının istenilen sıcaklıkta kalmasını sağlar.
Elektrikli fırınlarda, ütülerde sıcaklığı; kalorifer kazanlarında suyun sıcaklığını istenilen düzeyde tutmak için de termostat kullanılır.
Kapağı sıkışmış şişe ve kavanozlar, maddelerin genleşmesinden yararlanılarak kolayca açılabilir.
Sıvılar, ısıtıldığında ya da bulundukları ortamdan ısı aldığında buharlaşarak gaz hâline geçer. Sıvı, buharlaşırken ortamdan ısı alır. Bulunduğu ortamı soğutur. Bu olaya buharlaşma denir.
Gaz hâlindeki su buharı soğutulduğunda, sıvı hâle gelmesine yoğunlaşma denir. Gaz yoğunlaşırken ısı verir. Ortamı ısıtır. 
Buharlaşma ile yoğunlaşma birbirinin tersidir. 
Yıkanıp dışarıya asılan çamaşırlar, yaz mevsiminde daha çabuk kurur. Kış mevsiminde ise daha yavaş kurur.
Yaz mevsiminde yağmurların oluşturduğu su birikintileri kısa sürede buharlaşarak kurur, diğer mevsimlerde ise bu süreç daha uzundur.
Bu durumlar bize, sıcaklıkla buharlaşma arasında ilişki olduğunu gösterir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/212573-genlesmenin-olumsuz-etkileri-nelerdir.html#ixzz2ExhSNBx6

3 4 3